16 Haziran Pazar günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı vesilesiyle, vatandaşların yoğun et tüketeceği bir döneme girilecek. Bu dönemde, sağlığımızı korumak ve dengeli beslenmek için et tüketiminde dikkatli olmak gerekiyor. Kurban Bayramı, hem bayramın coşkusuyla hem de kurbanın kesilmesi nedeniyle beslenme düzenimizin yoğunlaştığı bir dönem olurken, Kahramanmaraş’ta özel bir hastanede hizmet veren ve gazetemiz köşe yazarlarından Uzman Diyetisyen Gülşah Erşan Yıldız, bayram süresince sağlıklı beslenmeye dair vatandaşlara tavsiyeler verdi.

Whatsapp Image 2024 06 10 At 13.19.34

Dengeli Öğünler Tercih Edilmeli

Akşam öğünlerinde sebze ağırlıklı beslenmenin önemini vurgulayan Yıldız, “Kurban Bayramı'nda hem tatlıların hem de etin bir arada tüketilmesinin yanlış bir beslenme alışkanlığı olduğunu ve bir öğünde fazla kalori alıyorsak, diğer öğünde daha hafif besinler tercih etmeliyiz. Özellikle akşam öğünlerinde sebze ağırlıklı beslenmek, hem kalp sağlığımız hem de dengeli beslenme adına önemlidir.

Et Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban etlerinin kesildikten hemen sonra değil, en az bir gün dinlendirilerek tüketilmesi gerekiyor ve etlerimizi tam anlamıyla donduktan sonra tüketmeliyiz. Ayrıca etleri haşlama veya ızgara olarak tüketmek, kızartma yöntemine göre çok daha sağlıklıdır.

Şeker ve Tatlı Tüketiminde Ölçülü Olunmalı

Bayram süresince şeker ve tatlı tüketiminin de dikkatli yapılması gerekiyor. Eğer tatlı tüketecekseniz, o öğünde etten uzak durun ve alternatif olarak meyveleri tercih edin. Bu, daha sağlıklı bir seçenek olacak.  Yaz aylarının sıcak geçmesi nedeniyle su tüketiminin artırılması da gerektiğini belirten Yıldız, Günlük en az 2,5-3 litre su içtiğimizden emin olmalıyız. Kilogram başına 35 mililitre su tüketerek kaybettiğimiz sıvıyı yerine koymamız için gereklidir.

Sabah Kahvaltısına Dikkat

Bayramda kahvaltı olarak kavurma veya ciğer yerine sağlıklı bir peynir ve zeytinle kahvaltı yapın. Et grubunu akşam öğününde tüketin. Öğle yemeğinde sebze ve salata ağırlıklı beslenmek daha sağlıklı olacak. Bayramın sonrası ise bayramdan kalma alışkanlıkların düzenlenmesini gerekiyor. Bayram süresince önerilere uymadıysak, bayram sonrası bir haftalık süreçte etten uzak durarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeli, Akdeniz tipi beslenmeye özen göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: MELİKE ALGAN