Şerbetçilerin Kahramanmaraş sokaklarında dillendirdiği o tatlı sözler eşliğinde, bu geleneksel lezzeti tatmak, şehre dair unutulmaz bir deneyim sunuyor. Kahramanmaraş’ın tarihi meydanlarında yaz aylarında sırtında dev bakır ibriği, elinde tasları ve belinde bardakları ile meyan şerbetçisinin, yani Maraş’a has ismiyle ballı mayamcıların sokaklarda dolaştığını gören vatandaşlar bu eşsiz lezzeti tatmadan geçmiyor.

D S C 5626

GELENEKSEL BİR LEZZET: MEYAN ŞERBETİ

Binbir emekle hazırlanan meyan şerbeti, sadece serinletici bir içecek olmanın ötesinde, muhtelif hastalıklara şifa vermesiyle de bilinir. Gönle ferahlık ve dinginlik getiren bu yöresel içecek, Kahramanmaraş sokaklarında hala eski, özgün şekliyle satılıyor.

BALLI MAYAMCININ EFSANEVİ SÖZLERİ

Şerbetçinin dilinden dökülen ve belki ilk duyduğunuzda anlamını çözemediğiniz ama her Maraşlının ezberlediği o büyülü sözler, en az ballı mayam kadar tatlıdır. "Buradan bal ahii beyler. Yürek sodii beyler. Ballı Mayam." Bu sözler, tarihi kent merkezinin sıcak yaz günlerinde adeta bir davetiye gibidir.

D S F5920

SICAKLARDAN BUNALANLAR İÇİN TAVSİYE

Kahramanmaraş’ın yaz aylarında, lokanta ve pastanelerde de bulunabilen bu eşsiz şerbeti, en özgün haliyle şerbetçinin ibriğinden içmek gerekiyor. Sıcaklardan bunalan vatandaşlar, daha fazla beklemeden tarihi kent merkezinde mayamcının tiz çığlığının peşine düşüyor.

Muhabir: Rıdvan Gökçe