Kahramanmaraş’ta vatandaşların alışveriş yapmaktan kaçındığı, esnafın ise durgunluktan şikayet ettiği bayram öncesi dönemde vatandaş, ekonomik sıkıntılardan dolayı bayram alışverişi kısıtlamasına gitti. Çeşitli indirim ve kampanyalar düzenlenmesine rağmen müşteri sayılarında azalma olduğu belirtildi.

B B B B B B B B B B

VATANDAŞIN ÖNCELİĞİ KURBAN ALABİLMEK

Konuyla ilgili konuşan çarşı esnafından Mehmet Köse şunları kaydetti: “Kurban Bayramı’nda vatandaşlar önceliğini kurban almak için bütçe ayırıyor, alışveriş ikinci planda kalıyor. Ramazan Bayramı’nda ise bunun tam tersi oluyor. Halk önceliğini giyimden yana kullanıyor. Şu an eski bayramlardaki gibi bir yoğunluk yok, bayramdan 3-4 gün önce bir yoğunluk yaşayacağımızı tahmin ediyorum. Biz millet olarak her şeyi son güne bırakmayı severiz. Alışverişlerde büyük bir canlılık beklemek şu zamanda çok zor.”

Y Y Y Y Y11111

 ESNAFIN DA DURUMU ZOR, VATANDAŞIN DA DURUMU ZOR

Kurban bayramı alışverişlerinde vatandaşlar; geçen seneye göre daha az alışveriş yaptıklarını, fiyatların çok yüksek olduğunu ve temel ihtiyaçlarını dahi karşılamada zorlandıklarının altını çizerek, ekonomik sıkıntılardan dolayı bu bayram da alışverişe ayıracak bütçelerinin olmadıklarını kaydetti.

Esnafın ve vatandaşların bu dönemde yaşadığı ekonomik zorluklar, bayram alışverişlerine de yansıyor.

Muhabir: Sibel GÜRLE