Mehmet Aki̇f Balta Dsi̇ Genel Müdürü (2)Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmak için hız kesmeden çalışıyor.  Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletin hizmetine sunuyor. 

F O T O 6

6 ŞUBAT DEPREMLERİNİN YARALARINI SARIYORUZ

Ülkemizde 11 ilimizi etkileyen depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş, yaşanan afetten en büyük yarayı alan illerin başında geliyor. Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü felaketin ilk anından itibaren teknik personel ve iş makinalarıyla arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına destek olurken, asli görevlerinden olan depolama, sulama ve içme suyu teminine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor. Konu hakkında açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, deprem sonrası yapımına başlanan Deprem Konutlarının içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik planlama ve proje çalışmaların da hızlı bir şekilde başlatıldığını ve halihazırda inşaat çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti.

ÇALIŞMALARI BİTİRMEK İÇİN ZAMANLA YARIŞIYORUZ

Ülkemizin en büyük yatırımcı kuruluşlarından olduklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Kahramanmaraş Onikişubat, Dulkadiroğlu, Türoğlu ve Elbistan ilçeleriyle,  04:17’de yaşanan ilk depremin merkez üssü olan Pazarcık ilçesinde yapımına başlanan kalıcı deprem konutlarının içme ve kullanma suyu temini çalışmalarını bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını kaydetti.

KAHRAMANMARAŞ’TA 16 BİN 52 DEPREM KONUTUNUN İÇME SUYUNU KARŞILIYORUZ

Toki tarafından Onikişubat, Dulkadiroğlu, Türoğlu, Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde yapımı devam eden toplam 16 Bin 52 adet kalıcı deprem konutunun içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacaklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, çalışmalar tamamlandığında 64 Bin 208 kişiye musluklardan saniyede 273 Litre içilebilir su temin edeceklerini ifade etti.

F O T O 2

HEDEFİMİZ 2024 YIL SONUNDA TÜM KONUTLARA SUYU ULAŞTIRMAK

Kahramanmaraş’ta devam eden proje kapsamında 19 Bin 250 metre polietilen, 64 Bin 910 metre çelik borulu isale hattı, 143 adet küçük sanat yapısı, 13 adet depo ve 7 adet terfi merkezi inşaatının yanında 19 adet de derin sondaj kuyusu açtıklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,  amaçlarının 2024 yılı sonuna kadar tüm konutlara  suyu ulaştırmak olduğunu söyledi.  

Editör: Melisa Türkmen