İl Sağlık Müdürlüğü olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, 1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık ayı dolasıyla açıklamalarda bulundu. Kanserin erken tanıyla büyük ölçüde önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, Kahramanmaraş’ta Meme, Rahim Ağzı (Serviks) ve Kolon kanserlerine yönelik Sağlık Bakanlığı’nın politikaları doğrultusunda kapsamlı bir tarama faaliyeti gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kanserle mücadele çalışmaları çerçevesinde 2022 yılında 23 bin 213 kişiye meme kanserine yönelik Mamografi çekimi yapıldığını, 21 bin 748 kişiye serviks kanserine karşı HPV testi yapıldığını ve 12 bin 765 kişiye kolon kanserine karşı GGK (Gaita) testi yapıldığını belirten İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, toplamda 57 bin 726 kanser taramasının Kahramanmaraş’ta tamamlandığını ve taramalar sonrasında tanı konulan hastaların ise tedavilerine hızlıca başlanıldığını dile getirdi.  Öksüz açıklamasında taramaların Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezleri (KETEM), Mobil KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Hastanelerde gerçekleştirildiğini, Mobil KETEM ismi altında 1 Mamografi Tırı ile 1 HPV Tırının Kahramanmaraş’ın tüm ilçelerini mahalle mahalle gezerek vatandaşlara ulaştıklarını yapılan taramaların 5 bin 447 adedinin mobil araçlarla yapıldığını söyledi. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, il merkezinde 2, Elbistan’da 1 olmak üzere toplamda 3 KETEM ve 2 Mobil KETEM aracıyla hizmetin devam ettiğini dile getirdi.

İL LOGOLARI ORTALI-42

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Kahramanmaraş'ta devrilen kum yüklü tırın sürücüsü yaralandı Kahramanmaraş'ta devrilen kum yüklü tırın sürücüsü yaralandı

Öksüz açıklamasında: “Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olup, sık görülmesi ve ölümle sonuçlanma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle de halk sağlığı açısından önem arz eden bir hastalıktır. Kanserde ne kadar erken teşhis konulursa, tedavi imkânı o oranda artıyor. Dolayısıyla sağlıklı kişilerin düzenli olarak muayene olması ve tarama yaptırması gerekiyor. Taramalarımız ise şu şekilde: 40-69 Yaş Arası Kadınlar Meme Kanseri Taraması için 2 Yılda 1 Mamografi Çektirmeli, 30-65 Yaş Arası Kadınlar Serviks (RahimAğzı) Kanseri Taraması İçin 5 Yılda 1 HPV-DNA Smear Testi Yaptırmalı, 50-70 Yaş Arası Kadın ve Erkekler Bağırsak Kanseri İçin 2 Yılda 1 Taramalarını yaptırmalıdırlar. Vatandaşlarımızdan ricamız bu taramalara katılmaları kanser hastalığıyla olan mücadelemizde bizlere destek olmalarıdır. Son olarak ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ diyor, ücretsiz KETEM taramalarına KETEM Merkezlerimize ve Mobil KETEM araçlarımıza herkesi davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

image-2