2011 yılında Suriye İç Savaşı’nın başlamasıyla birlikte, Suriye halkı başka ülkelere giriş yapmaya başladı. Bu ülkelerin başında Türkiye gelirken, 12 yıllık süre boyunca ülkeye yerleşen 3 milyon 329 bin 516 mülteciyi, hemen hemen her bölgede görmek mümkün. Günden güne sayıları artan Suriyelilerin Kahramanmaraş’ta, verilere göre sayıları Temmuz ayı itibariyle 90 bini geçmiş duruma.

IMG_3728

BAZI ŞEHİRLERDE TABELALAR KALDIRILIYOR

Ülkelerinden iç savaştan kaçıp Türkiye’nin çeşitli yerlerine yerleşen Suriyelilerin en çok yerleştiği şehirlerden olan Adana’da, geçtiğimiz günlerde arapça yazılı tabela, poster ve afişler yetkili ekipler tarafından kaldırılmaya başlandı. Aynı olay birkaç ay öncesinde İzmir’de de meydana geldi. Türk vatandaşların tepki göstermesi neticesinde, şikâyetleri değerlendiren Belediye yetkilileri tabelaların kaldırılması yönünde çalışmalar başlattı.

IMG_3727

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARI OLARAK KENDİMİZE HAK OLARAK GÖRÜYORUZ

Kahramanmaraş’ın her ilçe ve mahallesinde görülen Suriyeliler tarafından işletilen dükkânlar, bazı cadde ve sokaklar da o kadar çok sayıda ki, vatandaşlar o bölgelerde yürürken, kendilerini Suriye sokaklarında gibi hissetmeye başladı. Durumdan rahatsızlık duyduklarını dile getiren Kahramanmaraşlı vatandaşlar, “Biz insanlık görevimizi yerine getirdik, lakin durum çok vahim yerlere gidiyor. Mülteci sorununa en kısa zaman da çözüm bulunması lazım.  Her sokakta arapça tabelalar görüyoruz, inanın biz yürürken kendimizi Türkiye dışında gibi hissetmeye başladık. Şehrin merkezi, Atatürk Bulvarında her yer arapça tabelalarla, afişlerle doldu. Bu dükkânlardan vergi de alınmıyor. Diğer şehirlerde belediyelerin uyguladığı işlemleri, bizim belediyelerimizin de uygulamasını, tabelaların sökülmesini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, kendimize hak olarak görüyoruz ve talep ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Haber: Eyüp Kağan Atlı

Editör: Didem Kayabaşı