AK Parti teşkilatları 28 Şubat darbesine ilişkin basın açıklaması yaptı AK Parti teşkilatları 28 Şubat darbesine ilişkin basın açıklaması yaptı

6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketi depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, deprem sonrası bazı bölgeler uygun olmayan alan olarak belirlenmişti. Yapılan araştırmada, 6 Şubat depremleri sonrası kentte fay hatlarını tespit anlamında herhangi bir çalışma yapılmadığı, yapılan çalışmaların 2011’de Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) yayınladığı fay hattı haritası ve Onikişubat Belediyesi ile Sütçü İmam Üniversitesi Deprem Araştırma ve Risk Yönetimi Merkezi Müdürü Alican Kop’un 2018’de yaptığı arazi çalışmaları baz alınarak, yeni yapılmış gibi rapor sunulduğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesinde, Kahramanmaraş’ın merkezini kapsayan yeni bir fay hattı belirleme çalışmaları yapılması kararlaştırıldı.

RAMAZAN DEMİRTAŞ VE EKİBİ YOĞUN MESAİ HARCADI

Kahramanmaraş’tan geçen fay hatlarını belirlemek ve uygun olmayan alanların tespiti için Türkiye’nin önemli bilim adamlarından olan Paleosismoloji Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş, ekibiyle birlikte kente gelerek çalışma yürüttü. Yapılan çalışmalar doğrultusunda 11 kazı hendek, 117 noktadan gözlem arazi çalışması yapıldı. Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerini kapsayan alanlarda konunun uzmanları tarafından yürütülen çalışmalar nihai sonuca vardı. Heyet tarafından hazırlanacak rapor doğrultusunda, bakanlığında onayıyla Kahramanmaraş’ın yeni planı belirlenmiş olacak. Raporun 1 ay içerisinde açıklanması bekleniyor.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN