Kahramanmaraş'ın kuzeybatısında bulunan Kayabaşı Mahallesi, tarihi adıyla "Seksenler Mahallesi", geçmişte ve günümüzde önemli bir semt olarak öne çıkıyor. Seksenler Mahallesi, sosyal ve kültürel açıdan da önemli bir merkez olmuş, mahalleli vatandaşların birbirine olan saygısı ve birliktelik duygusu hala günümüzde de devam ediyor.

Abarabaşi Ki̇li̇se

MARAŞ MİLLİ MÜCADELESİ'NİN İLK TEŞKİLATLANAN MAHALLESİ

Mahalle, Maraş Milli Mücadelesi'nin ilk teşkilatlanan bölgelerinden biri olup, Maraş Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin ilk toplantılarına Çiçekli Camii'nde ev sahipliği yapıyor. Seksenler Mahallesi, Abarabaşı Kilisesi gibi önemli tarihi yapıları barındıran ve geçmişte popüler bir bölge olmuştur. Milli Mücadele döneminde kiliseden çıkan ateşlerle vurulan yerel halk yani çeteler yoğun saldırılara maruz kalmış ve yerel halk tarafından ele geçirilmesi en zor kiliselerden biri olarak kayıtlarda yer alıyor.

Kayabaşı

İLK TÜRK OCAĞI SEKSENLER MAHALLESİNDE KURULDU

Cumhuriyet döneminde Türk Ocakları'nın Kahramanmaraş şubesi de Seksenler Mahallesi'nde kurularak faaliyet göstermeye başlıyor ve bu bölge, tarihi ve kültürel değerleriyle Kahramanmaraş'ın önemli sembollerinden biri olarak günümüzde yer ediniyor.

Muhabir: Sibel Gürle