Zengin tarihiyle geçmişte çeşitli etnik kökenleri bünyesinde barındıran Kahramanmaraş; Akdeniz bölgesinde bulunmasına karşın denize kıyısı olmamasına rağmen gerek doğasıyla gerekse tarihi ve kültürel hazinesiyle geçmiş yıllardan bu yana adından çokça söz ettirmiş bir kent konumunda bulunuyor. 2’si merkez ilçe olmak üzere 11 tane ilçesi olan Kahramanmaraş’ın her bir ilçesi birbirinden güzel ve büyüleyici yanlara sahip.

Andirinvedoga

11 ilçenin jeopolitik konumları ve barındırdığı güzellikler Kahramanmaraş’ın zengin mirasını bölünmez bir bütün halinde tutmaya yardımcı oluyor. Onikişubat ve Dulkadiroğlu olarak 2 merkez ilçesi bulunan Kahramanmaraş’ın, Elbistan, Afşin, Göksun, Türkoğlu, Pazarcık, Çağlayancerit, Andırın, Nurhak ve Ekinözü olmak üzere toplam 11 tane ilçesi bulunuyor.

Thumbs B C Feb91Aced80A7Fd881E71E64D9Ad1154

KAHRAMANMARAŞ’IN İLÇE NÜFUSLARI

Kahramanmaraş’ın nüfus bakımından en büyük merkez ilçesi olarak 448 bin 317 nüfusuyla Onikişubat önde gelirken, hemen ardından 223 bin 532 nüfusla Dulkadiroğlu onu takip ediyor. Merkez ilçelerden sonra diğer ilçelere bakacak olursak; Elbistan diğer ilçeler arasında nüfus bakımından en yoğun olan ilçe konumunda bulunurken, 10 bin 631 nüfus oranıyla en az nüfuslu ilçe de Ekinözü olarak kayıtlarda.

31212 Kahramanmaras Kalesi

Ekinozu Kapak Fotografi

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN