Kahramanmaraş ve çevresinde üretilen ve yıllardır yöresel lezzetlerin simgesi haline gelen birçok ürün, coğrafi işaret tesciliyle koruma altında.

Kahramanmaras Yemenisi 3

Kahramanmaraş'ın zengin kültürel mirasını ve geleneksel lezzetlerini temsil eden  “Maraş Dondurması, Maraş Burma Bileziği, Maraş Çöreği, Maraş Biberi, Maraş Tarhanası, Andırın Tirşiği, Kahramanmaraş Hartlap Bıçağı, Kahramanmaraş Oyma Ceviz Sandığı, Kahramanmaraş Yemenisi, Çağlayancerit Cevizi, Maraş File Nakışı, Maraş Sumak Ekşisi Akıtı, Maraş Parmak Sıkma Peyniri, Maraş İşi Maraş Sim Sırma, Afşin Koçovası Sarımsağı, Ravanda Şerbeti, Maraş Kelle Paçası, Maraş Camekanı, Maraş Rahlesi, Güllü Motifi” olmak üzere 28 yöresel ürün coğrafi işaret tescilli.

Maras Dondurmasi 2

Bu tescil süreciyle birlikte, bu ürünlerin adının ve kalitesinin korunması, yöresel üreticilerin haklarının güvence altına alınması hedefleniyor.

Maras Tarhanasi 3

Ayrıca, coğrafi işaret tescili sayesinde bu ürünlerin tanıtımı ve pazarlaması da desteklenerek bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Bicak

Kahramanmaras Ceyiz Oyma Sandigi 1

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN