5 Nisan 1925’te Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin Maraş’a Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği Milli Mücadele’den ötürü İstiklal Madalyası vermesinin 99.yıl dönümü coşkulu bir törenle kutlandı. Valilik Bahçesindeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Vali Mükerrem Ünlüer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, anıta çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Türk bayrağına İstiklal Madalyası'nı taktı.

I M G 8739

TARİHTE İLK DEFA BİR ŞEHRE İSTİKLAL MADALYASI VERİLDİ

Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Başkan Güngör; “Kahraman şehrimize istiklal madalyası verilişinin 99. yılını kutluyoruz. Bize bu kutlu mirası bırakan ecdadımızı saygıyla, hürmetle yad ediyoruz. Allah onlardan razı olsun. İstiklal Marşı'mız, ‘Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ diye başlıyor. Bu korkma ifadesi bizim inancımızdan, değerlerimizden süre gelen bir ifadedir, rastgele konmuş ifadeler değildir. Tabii ecdadımızın Kutuluş Savaşı’nda gösterdmiş olduğu mücadele istiklal madalyasıyla ödüllendirilmiş ve 99. Yıl dönümünü kutluyoruz. Bu bizim için son derece önemli. Çünkü tarihte ilk defa bir şehre istiklal madalyası verildi. Belediye başkanı olarak bana madalyayı bayrağa takıp çekmek nasip edildi. Bu çok büyük bir onur ve gururdur.

I M G 8765

BELEDİYE BAŞKANI OLARAK SON KEZ TÖRENE KATILIYORUM

Geçtiğimiz yıl deprem vesilesi nedeniyle bu etkinliğimizi kutlayamamıştık. Allah bu sene nasip etti. Ben belediye başkanı sıfatıyla son kez törene katılmış oluyorum. Bundan sonra çok değerli kardeşimize görevi devretmiş olacağız. Bu bir bayrak yarışıdır. Buradaki hazirundan da helallik diliyorum ve tekrar madalya günümüz kutlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

I M G 8763

Editör: Didem Kayabaşı