Ulaşım sektöründeki rekabetin etkisiyle Gaziantep, daha uygun fiyatlarla seyahat etme avantajını sunarak Kahramanmaraş'ı bir kez daha geride bıraktı. Yapılan fiyat analizleri doğrultusunda, Gaziantep'ten diğer şehirlere seyahat eden otobüs bilet fiyatlarının, Kahramanmaraş'a göre daha ekonomik olduğu ortaya çıktı. Eğitim, hastane, turizm gibi konularda da sürekli Kahramanmaraş’la kıyaslanan Gaziantep, ulaşımda da bu şehri sollayarak tercih sebebi olmuş durumda.

Ekran Görüntüsü 2024 01 15 114501Sas

İSTANBUL’A GAZİANTEP’TEN 700 TL, KAHRAMANMARAŞ’TAN 900 TL

Gaziantep’in Kahramanmaraş ile arasında 77 kilometre mesafe bulunuyor ve coğrafi konum olarak daha doğu da yer alıyor. Buna rağmen, batı da yer alan illere yapılan seyahatlerde Gaziantep ulaşım ücretlerinde ki avantajlarıyla önplana çıkıyor. Şehirlerarası otobüs firmaları, Gaziantep’ten yapılan seyahatlerin bilet fiyatlarını, Kahramanmaraş’a göre daha uygun tutuyor. Bir firma, 08.00’de kalkan ve 17 saat 40 dakika süren Gaziantep-İstanbul seferinin bilet fiyatını 700 TL olarak belirledi. Sefer yapan otobüs, 09.30’da Kahramanmaraş üzeri geçiyor ve mesafe 16 saat 10 dakikaya düşüyor. Ancak  Kahramanmaraş-İstanbul seferine 900 TL ücret talep ediyor. Bu durum, bütün otobüs firmaları için geçerli. Doğu illerine yapılan seyahatlerde ise durum tam tersi. Gaziantep, o illere daha yakın mesafede bulunması sebebiyle bilet fiyatları, Kahramanmaraş’a oranla daha uygun seviyelerde.

BU ŞEHRİN ÜZERİNE OYUN MU OYNANIYOR ?

Başkan Güngör; “600 Milyon TL’lik Dere Islahı Projesi Tekir’e Hayırlı Olsun” Başkan Güngör; “600 Milyon TL’lik Dere Islahı Projesi Tekir’e Hayırlı Olsun”

Şehirlerarası seyahat edenlerin tercihlerini etkileyen en büyük etken şüphesiz bilet fiyatları oluyor. Yaşanılan bu durum neticesinde Gaziantep, Kahramanmaraş’ı bu konuda da geride bırakıyor ve tercih edilen kent konumunda ki yerini koruyor. Vatandaşların dikkatinden kaçmayan otobüs bilet fiyatları, bu şehrin üzerine oyun mu oynanıyor? Sorusunu akıllara getiriyor.

Editör: Çağatay Gedik