Sezai Karakoç kültür etkinlikleri çerçevesinde yapılan kültür faaliyetlerine devam eden Büyükşehir belediyesi güzelliklere ev sahibi yapıyor.

Maraş ta kültürel çalışmalar kendi mecrasında sürüp giderken geçen yıllarda eksikliklerden bahsederken şimdilerde de farklı bakış açılarının getirdiği zorluklardan söz ediyoruz.

Yedi Güzel Adam edebiyat müzemiz sohbet ve sergi için iyi bir mekan tarihi doku içinde yapılan kültürel çalışmalar kendi niteliği ile göz dolduruyor. Her hafta yapılan kültürel çalışmaları takip bile bazen zor oluyor.

Mükrimin Halil Yinanç Elbistanlı bu yüzyılın başında dünyaya geldi İstanbul da tahsil hayatını tamamlayıp yurt dışında bulundu. Orta çağ tarihçisi olan Hoca Selçuklu tarihi üzerine kitaplar yazıp kendi dünyasında şen şakrak sohbet ehli bir insan olarak yaşayıp 22-12-1961 da İstanbul da vefat etti ve MERKEZ EFENDİ CAMİ haziresine defnedildi.

Bu bilgileri Dursun Gürlek’ ten 13-12-2022 de Yedi Güzel Adam müzesinde saat on dokuz sularında dinledik. Kitaplardan da okuyup öğreneceğimiz bilgileri iyi bir ağızdan farklı biçimlerle dinlemek sohbet geleneğimizin bize sağladığı güzelliklerden. 1950 ler de dünya gelen Dursun Gürlek Tokat da okudu, İstanbul da öğretmen okulunu bitirdi çalışmalarını orada devam etti. Yaşadığı mekanı çok iyi değerlendiren Gürlek Bey o yıllarda entelektüel kalbur üstü onlarca insanla tanıştı. CEMİL MERİÇ e uzun bir dönem sekreterlik yapan Hoca bir dönem önce yaşayan Osmanlı geleneğinin taşıyıcılarına da yetişti ve onların bazılarının talebesi de oldu. Cemil Meriç le tanışmasında yazarın üç sayfalık MÜSTAĞRİBLER yazısını okuması kendine başka kapıları da açtı. NECİP FAZIL KISAKÜREK, SEZAİ KARAKOÇ, EROL GÜNGÖR gibi bu gün bilinen bazı insanlarla kitap, okuma bağlamında tanışan Hoca dinlediklerini yazmasından dolayı da zamanla geniş bir müktesebata da sahip oldu ve bunlardan kitaplar kaleme aldı. Yirmi kitap yayınlayan yazarın biyografik eserleri bize kazandırması hayli önemli.

İki saati aşan konuşmasıyla İstanbul dan bize esenlik getiren Hoca Mükrimin Halil Yinanç bağlamında son yüzyılın gözde insanlarını anlattı yer yer kendi hayatına değinen Hoca bu arada yeni kitaplarının da müjdesini verdi. Gençlere önemli tavsiyelerde bulunan Hoca çalışmanın da önemine değindi iyi bir hafızanın yanı sıra kalem ve yazmanın da şart olduğunu ısrarla belirtti. Belediye yetkililerine yapılması gereken bir iki hususu da hatırlatmakta fayda görüyorum.

1-Toplantıda mikrofon önemli el mikrofonundan yaka mikrofonuna geçilmeli.

2- Toplantıyı yönlendiren görevli daha şık kıyafette olmalı takım elbiseyle arzı endam eden misafir spor kıyafetle karşılanmamalı.

Elbistan da bulunan ELMÜHAY Vakfının başkanı Sayın UĞUR YİNANÇ’ın toplantıya çiçek göndermesini de nezaket olarak görüyor YİNANÇ Beye esenlikler diliyorum.