İl Başkanlığı binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına parti üyeleri katıldı. Basın açıklamasını DEVA Partisi Kahramanmaraş İl Başkan Yardımcısı Av. Fatma Erdeve, okudu.

Erdeve, “Tek bir can bile feda edilemez” başlıklı basın açıklamasında şunları kaydetti: “Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü DEVA Partisi olarak kadına yönelik şiddeti Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak görüyoruz. Ülkemizde kadına yönelik şiddet her geçen gün artmaya devam ediyor. Oysa biz, ‘Tek 1 can bile feda edemeyiz’ diyoruz” ifadesini kullandı.

IMG_8870

KADINLARIN DEVASI OLMAYA DA KARARLIYIZ

Kadına şiddetin devası olacaklarını söyleyen Başkan Yardımcısı Av. Fatma Erdeve, “Kadına yönelik şiddeti, kadın ölümlerini açıklamalarında kanıksamış ifadelerle sayı ve oranlara hapseden, hafifleten sorumlu tarafların anlayışını asla kabul etmiyoruz. Türkiye’nin devası olmak üzere yola çıkmış olan bizler, kadınların devası olmaya da kararlıyız. Şiddetin çocuğa, kadına, erkeğe veya herhangi bir canlıya uygulanması asla kabul edilemez. Bu kısır döngüden bu şiddet sarmalından ülkemizi kurtaracağız, kararlıyız. Kadına yönelik şiddet öncelikle bir zihniyet sorunu, toplumsal ve kültürel bir sorun. Kadını erkekten değersiz ve aşağı gören bir yaklaşımın ürünü ve biliyoruz ki, kadına yönelik şiddet münferit bir olay değil. Şiddet sadece kadınların değil, çocukların ve hatta şiddeti bizzat uygulayanların hayatlarını mahvediyor; toplumu içten içe çürütüyor ve zayıflatıyor. İşte tam da bu sebeple; öncelikle kadınlara ayrımcılığı ve şiddeti meşrulaştıran bu zihniyeti sanık sandalyesine oturtuyoruz” şeklinde konuştu.

KADINLARIN YANINDAYIZ

DEVA Partisi olarak kadınların yanında olduklarını belirten Erdeve açıklamanın devamında şunları kaydetti: “ Bütün kadınları tehdit eden; evde, sokakta, işyerinde ve hatta dijital mecra veya ağlarda kadınlara musallat olan şiddet, karşımıza aşağılama, eziyet, hakaret, küfür, baskı, taciz, darp, ısrarlı takip olarak çıkıyor. Hayalleri, umutları solduruyor. İşte tam bu sebeple biz DEVA Partisi olarak; şiddetin her türünün karşısında, kadınların yanında olacağız. Kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik her türlü şiddetle aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz. Kadınların bireysel, sosyal, ekonomik ve siyasi anlamda güçlenmeleri için parti programımızda, politika metinlerimiz ve eylem planlarımızda açıkladığımız bütün kararları ivedilikle hayata geçireceğiz.

IMG_8912

KADINLARIN ÖZGÜVENİNİ BOZMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Kadınların toplumsal hayatta güçlü ve özgüvenli bir şekilde var olmalarını destekleyen Erdeve, “Kadınları destekleyecek, güçlendirecek, zihniyetin eşitlikçi, adil bir yapıya evrilmesi için mücadele vermeye devam edeceğiz. Biz şiddetin, kadınların sağlığını bozmasına, sakatlanmasına, iyilik halini ortadan kaldırmasına ve hatta hayatlarını söndürmesine izin vermeyeceğiz. Biz şiddetin temel kaynağını ahlaka, kadın bedenine indirgeyen anlayışla mücadele edip art niyetli taraflarca kullanılmasının önüne geçeceğiz.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere, kadınları şiddetten etkili bir biçimde korumayı amaçlayan tüm uluslararası anlaşmalar ve yasal düzenlemelerin, vicdani sorumlulukla uygulanmasının takipçisi olacağız. Bir taraftan cezaların caydırıcı olmasını sağlarken diğer taraftan toplumun eğitilmesi ve sorunun iyileşmesi için gereken tüm adımları kesin bir karalılıkla atacağız. Söz veriyoruz. Biz DEVA Partisi olarak kadınların güvende olduğu, mutlu olduğu, üretken ve başarılı olduğu ve geleceğe umutla baktığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz ve bu hayali ülkemizdeki tüm kadınlarla birlikte gerçekleştireceğiz.”

IMG_8872-1