6 Şubat Pazartesi saatler sabaha karşı 04.17’yi gösteriyordu. Karlı bir havada gecenin karanlığında bir anda ışıklar gökyüzünde patlamaya başladı ve büyük uğultuyla deprem meydana geldi. İnsanlar o anda yatağından uyanarak kaçmaya çalışırken birçok bina ise yıkıldı ve enkaz altında binlerce insan kaldı. Depremde yıkılan binaların enkazlarından, “Kimse yok mu? Sesi mi duyan var mı?” Sesleri gecenin sessiz ve karanlık ortamında yankılanıyordu. Çöken binalarda yakınlarını bulmak için gelen vatandaşlar kendi imkânlarıyla beton yığınlarının arasında arama çalışmaları yaptı. Kimisi yaralı kimisinin ise cansız bedeni enkazlardan çıkartıldı ve Kahramanmaraş’ta 13 bine yakın insan bu depremlerde yaşamını yitirdi. Deprem her gün artçılarla kendisini hatırlatırken bir yandan da hayat devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ili, 110 bin kilometrekare alanı ve 13,5 milyon insanı etkiledi. Deprem nedeniyle bölgeye kamu kurumları, dernekler, vakıflar ve bunun yanında gönüllüler yardım için koştu. Kahramanmaraş’ta da depremzedelere kapılarını sonuna kadar açan ve yaptığı yardımlarla hayır kazanan kahramanlar var.

Bu kahramanlardan bazıları şu şekilde;

ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, daha depremin yaşandığı ilk saatlerden itibaren Belediyenin kapılarını sonuna kadar açarak, vatandaşları misafir ediyor. Depremde evi yıkılan ya da evlerine giremeyen yaklaşık 2 bin kişi Belediye hizmet binasında konaklıyor ve 3 öğün yemek hizmetinden yararlanılırken, belediyenin yüzme havuzlarında da duş imkânı sağlanıyor. Ayrıca berber hizmeti de veriliyor.

akasya

AKASYA PARK MUZAFFER ÇAYLI

Haydarbey Mahallesi’nde bulunan ve İşletmeciliğini şehrin tanınmış iş insanlarından Muzaffer Çaylı’nın yaptığı Akasya Park Cafe’de o kahramanlardan biri. Bu bölgede de birkaç bina depremde yerle bir oldu. Soğuk havada depremzede vatandaşlar ilk olarak Akasya Park Cafe’ye sığındı ve insanlar sıcak bir çorbayla karşılandı. Daha sonraki günlerde ise, insanlar buradan hayırseverlerin göndermiş olduğu gıda, temizlik malzemesi, giyim gibi ürünlerden faydalandı.  

ENFES PREMİUM

Yirmiikigün Mahallesi Turgut Özal Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren Enfes Premium’da depremzede misafirlerini en güzel şekilde ağırladı. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği  temsilcisi Serhan Erdoğan Yılmaz’ın öncülüğünde Enfes Premium işletmecisi Ahmet Naim Polat işyerinde 3 öğün yemek vererek örnek teşkil etti.

BP SEZAL PETROL

 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 depremlerde vatandaşlar, akaryakıt, su, ekmek gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için arayışa girdi. Özellikle akaryakıt talepleri için vatandaşlar petrollere akın etti. Şehrin bazı noktalarındaki akaryakıt istasyonlarının zarar görmesi, zarar görmeyen istasyonlarda ise elektriğin olmaması akaryakıt satışlarına engel olmuş ve vatandaşlar zor durumda kalmıştı. “Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen depremler sonrası, Onikişubat ilçesinde bulunan BP petrol işletmecisi Barbaros Sezal akaryakıt istasyonunun ve marketinin kapısını sonuna kadar depremzede vatandaşlara açtı. 

KİPAŞ HOLDİNG

Kentin tek holdingi konumundaki Kipaş’ta depremde canla başla çalışan bir başka isim oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz ve Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Gümüşer’in büyük gayretleriyle Kipaş Eğitim Kurumu depremzedelerin ihtiyacına cevap verdi. Holdingin lojistik şirketi de yardımların bölgeye ulaşmasına öncülük etti. Diğer yandan depremzedeler ve fabrika çalışanları her türlü ihtiyaçlarını eğitim kurumlarından karşıladı.333984767_2059136227613585_873617511663195737_n

GAFFAR AKARCA

Mahçiçek, “Bu ülkenin başında bir dünya lideri var” Mahçiçek, “Bu ülkenin başında bir dünya lideri var”

Kentin başarılı iş insanlarından Akarca Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Gaffar Akarca’da depremzedelere yardım ulaştırmak için tüm imkânlarını seferber eden isimler arasında yer aldı.

TİCARET BORSASI

Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı ve Genel Sekreter Ahmet Balbaba’nın girişimleriyle borsa binası depremzedelerin adeta evi oldu. Depremin yaşandığı ilk saatler itibariyle Borsanın kapıları depremzedelere sonuna kadar açıldı. Binlerce depremzede burada hem konaklıyor hem de 3 öğün yemek ile duş imkânından yararlanıyor.

AHMET, EŞREF VE ABDULLAH ŞEKERLİ KARDEŞLER

Bu şehrin iş insanları Ahmet, Eşref ve Abdullah Şekerli kardeşlerde acılarını bir tarafa bırakıp yardıma koşanlar arasındaydı. 3 kardeşin destekleriyle deprem gününden bugüne kadar 12 Şubat Parkı içerisindeki Konak restaurantta sıcak yemek çıkartılıyor.

EKMEK FIRINLARI

Yurt dışında ekmek üretim tesisleri bulunan Hasan Akkuş, kardeşleri Servet ve Emrah Akkuş ile beraber Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından memleketlerinin yardımına koştular. Hayırsever kardeşler, 6 Şubat'ta yaşanan depremlerin ardından geldikleri Kahramanmaraş'ta Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde yer alan Akkuşlar ekmek fabrikasında depremzedelere ekmek üretip ücretsiz dağıtıyor. Yirmiikigün Mahallesinde bulunan Nisa Fırını tarafından da ücretsiz ekmek dağıtımları gerçekleşiyor. Öte yandan Yirmiikigün Mahalle Muhtarı Murat Yeninar’da kendi imkânları ile yemek yaptırarak dağıtımını yapıyor.

3-143

MEBA

Kahramanmaraş’ın bir markası olan ve işletmeciliğini Oğuz Bağrıaçık’ın yaptığı MEBA’da hayırlara vesile oluyor. Kentte hayırsever biri olarak hafızalara kazınan dedesi merhum Zekeriya Bağrıaçık’ın izinden giden Oğuz Bağrıaçık, ekmeğini aşını depremzedelerle paylaştı ve paylaşmaya da devam ediyor.

330208718_200515715918023_3411212773714489150_n

ÇAY BÖREK

Tekerek yolu üzerinde bulunan ÇAY BÖREK TATLI salonu da depremzedelere ücretsiz bir şekilde su, börek, tatlı, ihtiyaç malzemeleri dağıtımı yaptı.2-187

Haber: Emrah Özdemir