WhatsApp Image 2022-09-29 at 08.34.18 (1)

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Onikişubat ilçesi Beşen Mahallesi'nde meydana gelen olayda arazi anlaşmazlığı nedeniyle aralarında husumet bulunan 60 yaşındaki Cuma Temir, Ali Akpınar, oğlu Servet Akpınar ve torunu Metehan Akpınar'a tabancayla ateş edip olay yerinden kaçtı. Vücuduna çok sayıda mermi isabet eden 64 yaşındaki Ali Akpınar hayatını kaybederken, oğlu ve torunu saldırıda yara almadı. Olayı gerçekleştirip kaçan zanlı Cuma Temir, Jandarma ekiplerince yakalanarak işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemede tutuklanarak cezaevine konuldu.WhatsApp Image 2022-09-29 at 08.34.18 (2)

1 YIL TUTUKLU KALDI TAHLİYE EDİLDİ

Cuma Temir hakkında kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs suçlarından soruşturma başlatılırken, olayın üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen dava açılmadı. Temir'in avukatı, 26 Ağustos'ta Kahramanmaraş 2'inci Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak müvekkilinin tahliye edilmesini talep etti. Aynı gün dilekçeyi işleme koyan mahkeme, Cuma Temir'in adli kontrol kararıyla tahliyesine karar verdi. Hâkim, tahliye kararının gerekçesinde, Cuma Temir'in üzerine atılı suçun ağır ceza mahkemesi görevine giren işlerden olduğu Ceza Muhakemeleri Kanunu'na göre soruşturma evresinde tutukluk süresi ağır ceza mahkemesi görevine giren işler bakımından 1 yılı geçemeyeceğini belirtti. Hâkim ayrıca, adli kontrol kapsamında Cuma Temir'e yurt dışı çıkış yasağı koyup, elektronik kelepçe uygulanarak konutunu terk etmemesine karar verdi. Kararın ardından Temir 1 yıldır tutuklu kaldığı cezaevinden tahliye edildi.  Tahliyeden 9 gün sonra cumhuriyet savcısı soruşturmasını tamamlayarak Cuma Temir hakkında kasten öldürme ve 2 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs suçlarından müebbet hapisle cezalandırılması için Kahramanmaraş 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. İddianameyi kabul eden mahkeme, 12 Eylül'de Cuma Temir'in tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Verilen karar sonrası polis ekipleri Cuma Temir'i yakalamak için Binevler Mahallesi'ndeki evine gitti ancak Temir'i bulamadı. Bunun üzerine Temir'in yakalanması için çalışma başlatıldı ancak yakalanamadı.

ALİ AKPINAR

BABAMIN KATİLİNİN BİR AN ÖNCE YAKALANMASINI İSTİYORUZ

Öldürülen Ali Akpınar’ın oğlu Ali Akpınar, yaşanan duruma tepki göstererek, babasının katilinin bir an önce bulunmasını istedi. Akpınar, "1 yıl tutuklu kalınca savcı iddianameyi hazırlamadığı için bu şahıs elektronik kelepçe takılması şartıyla ev hapsi uygulanarak tahliye ediliyor. Biz bunun üzerine başsavcı vekilinin yanına gittik ve 1 yıl içerisinde hazırlanamayan iddianame 1 hafta içerisinde hazırlandı, yakalama kararı çıktı, karar çıktıktan sonra bu şahıs evden kaçıyor. Kelepçe neden takılmadı? Normalde kararda elektronik kelepçe ile ev hapsi verildiği yazıyor ama elektronik kelepçe takılmamış. Yakalama ekibi de elektronik kelepçenin olmadığını, kelepçe olması halinde sinyal vereceğini söyledi. Denetimli serbestlik müdürlüğüne gidip yetkilisiyle görüşmek istedim. Biri 'Yeterli kelepçe yoktu ona kelepçe takılmadı' dedi, bir diğer '2-3 tane var ama arızalı' dedi. Bir başkası da ilgili kişileri arayıp 'Bu adama kelepçe takılmadı mı, evinde yokmuş gitmiş' dedi. Her biri bir bahane uyduruyor. Babamın katilinin bir an önce yakalanmasını istiyoruz. "

"SIRANIZI BEKLEYİN, SIRA SİZDE SİZİ DE ÖLDÜRECEĞİZ"

Sosyal medyadan sahte hesap üzerinden "Sıranızı bekleyin, sıra sizde. Sizi de öldüreceğiz" şeklinde tehdit mesajları aldığını ifade den Ali Akpınar, "Bütün deliller ortaya çıkmış ve bu iddianamenin 1 yılda hazırlanmaması mümkün değil. Başsavcı vekiliyle görüştüm, iddianame hazırlanması 1 hafta sürdü. Bu maddenin yanlış bir madde olduğunu düşünüyorum. Bir adamı kasten öldürüp, 2 kişiyi de öldürmeye teşebbüs eden adamı 1 yıl içerisinde mahkeme yapılmadan ev hapsi verilmesi yanlış. Ben HSK'ya savcıyı da katibini de şikayet edeceğim. Çünkü katibinin oğlu ile irtibatlı olduğunu da biliyoruz" dedi.

BİZİ TEHDİT EDİYORLARWhatsApp Image 2022-09-29 at 08.34.17.jpeg WhatsApp Image 2022-09-29 at 08.34.18

Ali Akpınar'ın kızı Türkan Avcı da elektronik kelepçe takılmamasına bir anlam veremediğini ifade ederek, "1 yıl içerisinde katili bırakmışlar. Bu nasıl adalet? Biz, babamızın katilinin bulunmasını istiyoruz bir an önce. Kaçmış benim ağabeyimi, eniştelerimi 'Vuracağız, öldüreceğiz' diye tehdit ediyor. Ne öldürüyor, bu kadar kolay mı? Devletin kelepçesi bulunmaz mı? Katile 'Sen hadi git evinde dur' deyip ondan sonra tutuklama kararı çıksın, ondan sonra adam yok olsun. Var ı böyle bir şey?  tehdit ediyor" dedi.

IMG_7760