Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 hicri takvimi sonrasında bu önemli günlerin tarihleri belli oldu. 2024 yılında Aşure Günü, 17 Temmuz tarihinde idrak edilecek. Bugün, İslam tarihinde önemli olayların hatırlandığı ve paylaşımların yapıldığı zamanların en güzeli olarak biliniyor. Aşure, geleneksel olarak birçok çerez ve kuru meyvelerin bir araya getirilmesiyle yapılan tatlı olmasının yanı sıra paylaşmanın da bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Haber 2017 09 Asureee 5

Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın açıklamalarına göre, 2024 hicri yılbaşı 7 Temmuz Pazar gününe denk geliyor. Bu tarih, aynı zamanda Muharrem ayının başlangıcı olarak kabul ediliyor. İslam takvimine göre yılın ilk ayıdır ve bu ayın başlangıcı Hicri yılın da başlangıcı olarak kabul ediliyor.  

Muharrem Orucu Ne Zaman Tutulur?

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s), Muharrem ayının 9-10 veya 10-11. günlerinde oruç tutulmasını tavsiye etmişti. Ancak, sadece Muharrem ayının 10. günü oruç tutmak mekruh kabul edilmişti. Bu uygulamanın sebebi, sadece Aşure Günü oruç tutmanın Yahudilere benzemek endişesiyle mekruh görülmesiydi. Bu nedenle, Aşure Günü ile birlikte bir gün önce veya bir gün sonrasının da oruçlu geçirilmesi tavsiye ediliyor.  Bu yıl Muharrem orucu, 15 Temmuz Pazartesi ve 16 Temmuz Salı günlerinde tutulabileceği gibi, 16 Temmuz Salı ve 17 Temmuz Çarşamba günlerinde de tutulabilir. Bu şekilde, hem Aşure Günü oruç tutulmuş olur hem de Peygamber Efendimizin tavsiyesine uyulmuş olunuyor.

Muhabir: MELİKE ALGAN