Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’e bağlı sendikaların oluşturduğu İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP), asgari ücrete ara zam talebi için toplanıyor. Zamda bilinmezlik devam ederken Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’e bağlı sendikaların oluşturduğu İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’nun (İİSŞP), asgari ücrete ara zam için 26 Haziran'da miting yapacağı bildirildi.

Mitingi sosyal medya hesabından duyuran İİSŞP, ‘İnsanca yaşamak için ücretlerimize Temmuz’da ek zam istiyoruz!" paylaşımında bulundu. Devamında ise, “Yoksulluk sınırının 61 bin TL'yi geçtiği ülkemizde sefalet düzeyinde ücretlerle çalışmak istemiyoruz. Sesimizi duyurmak için buluşuyoruz. 26 Haziran Çarşamba saat 19.30'da Bakırköy Özgürlük Meydanı” açıklamasını yaptılar.

2024 YILININ OCAK AYINDA 17 BİN 2 TL'YE ÇIKARTILMIŞTI

Asgari ücrete zam gelmemesi, toplu sözleşme kapsamındaki kamu ve özel sektör çalışanları hariç ücretlilerin büyük çoğunluğunun da ek zam almaması anlamına gelecek. 2023 yılının Ocak ayında asgari ücret yüzde 54,5 artışla 8 bin 506 TL olarak belirlenmiş, 2023 yılının Temmuz ayında ise asgari ücrete yüzde 34 oranında ara zam yapılmış ve 11 bin 402 TL olmuştu. 2024 yılının Ocak ayında ise asgari ücret yüzde 49 artışla 17 bin 2 TL'ye çıkartılmıştı.

Editör: Melisa Türkmen