Thumbs B C Dc13A6236Be7Ec0Cf58D8F73F0855Ef1Araba satın alacaklar için süreç oldukça heyecan verici olmasının yanı sıra araç seçimi yaparken de dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Yakıt türü, işlevsellik, vites seçenekleri, araç boyutu ve ön kontroller gibi kriterler, araba alım sürecinde karar vermeyi kolaylaştıracak adımlar arasında yer alıyor. Piyasa içerisinde fiyat performans anlamında en iyi olan otomobil, araç satın almak isteyen vatandaşlar için en önemli tavsiyeler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Bunun yanı sıra araç satın alırken yakıt ekonomisi de sıkça araştırılıyor. Araba yakıtı seçimi yaparken arabanın kullanım sıklığına göre yakıtın belirlenmesi gerekiyor.

YAKIT TÜRÜ SEÇİMİ

Sık kullanılacak araçlar için benzinin ekonomik olmamasından dolayı, dizel veya LPG tercih edilmesi öneriliyor. Dizel araçlar genellikle önerilirken, çok soğuk olmayan iklimlerde LPG de avantajlı olabiliyor. Ayrıca, hibrit ve elektrikli araçlar da yeni ve çevre dostu seçenekler arasında yerini alıyor.

VİTES SEÇENEKLERİ

Araba alırken vites seçimi, sürücünün tecrübesine ve kullanım yılına bağlı olarak değişiyor. Manuel vites, tecrübesiz sürücüler için zorlayıcı olduğundan dolayı, otomatik vites hem tecrübeli hem de tecrübesiz sürücüler için daha rahat bir kullanım sunuyor. Özellikle trafik yoğunluğundan şikayet edenler için otomatik vites öneriliyor. Ancak otomatik vitesli araçların manuel vitesli araçlara göre daha yüksek fiyatlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Araç boyutu, kullanışlılık açısından önemli bir faktörler arasında yer alırken, sedan, hatchback, SUV gibi modeller arasında seçim yapılabilir. Sedan araçlar genellikle daha uzun olup geniş aileler için daha kullanışlı araçlar arasında yer alıyor. Küçük ailelerin ise daha pratik olan hatchback araçları tercih etmesi gerekiyor. Ayrıca, hatchback modellerin trafikte ve park yeri bulmada daha avantajlı olduğunu da bilmek gerekiyor. SUV araçlar ise genellikle geniş iç hacim ve bagaj hacmi özellikleriyle tercih ediliyor.

ARAÇ KONTROLÜNÜN ÖNEMİ

Araç satın almadan önce mutlaka güvenilir bir usta tarafından detaylı bir kontrol yaptırmak önem taşıyor. Bu sayede aracın değerinden daha düşük fiyatlara satın alınması mümkün olabilir. Araç kontrolleri sırasında değişen parçaların fark edilmesi ve ona göre tercih durumunun değişmesine de sebep oluyor. Bu durum aracın uzun vadede ne kadar kaliteli kalacağını gösteriyor.

KASKO VE GÜVENCE

Araba alacaklar için arabanın kasko ile güvence altına alınması gerekiyor. Kasko yaptırmak, olası kaza durumunda ve hasarlar karşısında aracı maddi güvence altına alıyor. Kasko değeri ve teklifleri hakkında en doğru bilgiyi almak için de ilgili firmaların web siteleri üzerinden başvurular yapılabiliyor. Bu tavsiyeler, araç satın alma sürecinde daha bilinçli ve güvenli bir tercih yapmak açısından faydalı olabiliyor.

Muhabir: MELİKE ALGAN