Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Habertürk televizyonunun ana haber bülteninin canlı yayın konuğu oldu. Yayında sunucunun “Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş’ta birlikte mi çalışıyorsunuz” sorusu üzerine Güngör, “Ben Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni burada hiç görmedim. Başkan gelmiş gitmiş ifade ediyorlar. Kendisini de görmedim, burada da ne yaptıklarından bilgi sahibi değilim” ifadelerini kullandı. Güngör’ün bu söylemleri sonrası, CHP’li Ali Öztunç, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kurmuş olduğu koordinasyon merkezinde basın toplantısı düzenledi. Öztunç, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kentte görmediğini söyleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e “Altı üstü bir teşekkür edeceksin, hadi etmiyorsun bari yalan söyleme arkadaş, ‘görmedim Ankara Büyükşehir’i’ deme. İlk günlerde Hayrettin Güngör’ü görene aşk olsun, yoktu piyasada, nerede saklandıysa, nereye gittiyse, hangi bağ evindeyse yoktu, kayıplardı” diye tepki gösterdi.

ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPTIK, YAPMAYA DEVAM ETTİK

Ali Öztunç'un konuşması şu şekilde: "Depremin ilk gününden bu yana canla başla çalışıyoruz. Bir yurttaşımızı nasıl sağ çıkartırız diye günlerce çalıştık enkazların başında, bir çocuğumuz üşümesin diye ayakkabı yetiştirdik, kazak yetiştirdik. Susuz kalmasınlar diye su verdik. Elimizden gelen her şeyi yaptık, yapmaya devam ettik. Hiç siyaset yapmadık. Hiç siyaset konuşmadık, gün siyaset günü değil çünkü… Gün birlik, beraberlik, dayanışma günü dedik. Onun için çaba harcadık, çalıştık, uğraştık. Ama geldiğimiz noktada dün akşam öyle bir şey oldu ki, anladık ki bu şehri yöneten AKP zihniyeti maalesef depremde bile siyaset düşünüyor. Depremde bile siyasetle uğraşıyor. Hiç utanmaları yok hiç. Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) depremin ilk anından beri, depremden altı saat, yedi saat sonradan bu yana burada Kahramanmaraş’ta ama Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün gözü görmüyor. Gözü var görmez, kulağı var duymaz. Vicdan. Dün akşam televizyona çıkmış Hayrettin Güngör diyor ki, ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi burada mı bilmiyorum’ diyor. ‘Haberim yok’ diyor. ‘Görmedim, ne yapıyorlar’ diyor.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EKİPLERİ 309 HEMŞERİMİZİ ENKAZLARDAN SAĞ ÇIKARTTI

Bakın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) ilk 10 gün Gazi Hüseyin Çankaya Daire Başkanı başkanlığında bir ekip vardı. Şu anda Mustafa Ünsal ABB’den burada, onun başkanlığında bir koordinasyon var. Ne yapmış bugüne kadar Ankara Büyükşehir? İlk andan itibaren gelen itfaiye erleri, arama kurtarma ekipleri 309 hemşerimizi enkazlardan sağ çıkarttı. Hiç kimse yokken Ankara Belediyesi, Trabzon Caddesi’nde itfaiye erleri yurttaşlarımızı enkazdan çıkartıyorlardı. Günlerce burada uyumadan enkaz başında canlarını tehlikeye sokarak, hemşerilerimize yardım ettiler. Peki Ankara Büyükşehir’in itfaiye ekibi, Maraş’tan ayrılırken ne oldu? Maraş Büyükşehir’in İtfaiye Daire Başkanı uğurladı. Onu da mı görmedin Hayrettin Güngör? Senin daire başkanın, Ankara Büyükşehir’in itfaiye erlerini uğurladı. ‘Teşekkür ederiz, emeğinize sağlık’ dedi. Ondan da mı haberin yok? Demek ki yok, çünkü beyefendi kayıptı. İlk günlerde Hayrettin Güngör’ü görene aşk olsun, yoktu piyasada, nerede saklandıysa, nereye gittiyse, hangi bağ evindeyse yoktu, kayıplardı.

Başkan Güngör; “Geçici Barınma Merkezlerinin Kurulumu Sürüyor” Başkan Güngör; “Geçici Barınma Merkezlerinin Kurulumu Sürüyor”

WhatsApp Image 2023-02-28 at 18.13.07

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KAHRAMANMARAŞ’TA 446 ARACI VAR

Depremden bu yana 856 personel burada görev yaptı. 480 Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin personeli Kahramanmaraş’ta ve ilçelerde görev yapıyor. Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (KASKİ) bütün işini Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) yapıyor. Kanalizasyonu, suyu, altyapıyı. Hayrettin Güngör KASKİ’nin Genel Müdürü’ne sor. Ona sor, o sana söylesin, ‘ASKİ Maraş’ta var mı yok mu, çalışıyor mu?’ diye kendi personeline sor. Sana söylesin. 446 aracı var Ankara Büyükşehir’in Kahramanmaraş’ta, hani diyor ya, ‘hiçbir şeyden haberimiz yok, görmedik’ diye… Bak bu tutanağa bak Hayrettin Güngör tutanağa, ne tutanağı bu? Ankara Büyükşehir’in, Kahramanmaraş Büyükşehir’in emrine tahsis ettiği araçların plakası, şoförünün adı, kim teslim etmiş? Hüseyin Gazi Çankaya, Ankara Büyükşehir’de Daire Başkanı, kim teslim almış? Mert Sinan Türk, Kahramanmaraş Fen İşleri’nde mühendis, Daire Başkanı adına teslim almış Hayrettin Güngör bundan da mı haberin yok? Tarih 19 Şubat…

MARAŞ SOKAKLARINA ÇIKSANA!

Ankara Büyükşehir’in Kahramanmaraş Büyükşehir’e teslim ettiği araçların plakası, şoförünün adı, aracın ne olduğu, mesela kamyon, greyder, silindir, loder, ekskavatör bak görüyor musun? Şimdi Hayrettin Güngör, ‘benim haberim yok’ diyorsun. Senin Daire Başkanlığın uğurladı itfaiye erini, senin Fen İşlerin araçları teslim aldı. Harıl harıl Kahramanmaraş’ta çalışıyor. Maraş sokaklarına çıksana Hayrettin Güngör, hani o belediye binasından çıkmıyorsun ya, koordinasyon merkezinden, bir şöyle dışarı çıksan cesaret edip de kafanı bir kaldırsan Ankara Büyükşehir’in araçlarını görürsün, çadırlarını görürsün. 2 bin 687 çadır getirilmiş, şu ana kadar vatandaşlara teslim edilmiş, her gün gelmeye devam ediyor her gün Ankara Büyükşehir’den, yatakhaneler geldi 83 konteyner getirildi bölgeye, duş ihtiyacı gideriliyor. 8 tane otobüs Ankara Büyükşehir’in 4’ü kadınlar, 4’ü erkekler için seyyar duş otobüsleri, hemen yapıldı, geldi. Çadır kentler, köyler, ilçelere gidiyor. Günlerdir banyo yapmayan insanlarımız orada banyo yapıyorlar Hayrettin Güngör sen neredesin? Niye yapmadın bunları?

BURAYA GELİP BAKMAMIŞ BİLE

Seyyar çamaşırhane kuruldu, berberler geldi. Ambulanslar burada, sağlık hizmeti var, doktorlar burada, binlerce koli su, 70 bin koli su dağıtıldı şu ana kadar, bugün hala geliyor. Jeneratörler verildi. Temizlik işini ANFA Kent Estetiği Dairesi yapıyor. Mezarlıklara ilaçlama yapıyor Ankara Büyükşehir, hiç mi haberin yok? Koordinatör valilere sor, AFAD’a sor Hayrettin Güngör. Cenaze hizmetleri, 53 adet tabut, 27 bin 200 ceset torbası, 9 bin 700 kefen, 30 personel, 12 cenaze arabası burada, buradaydı, burada olmaya devam ediyor. Odun, kömür binlerce ton geldi. Köylere, ilçelere, Maraş merkeze… Hayrettin Güngör, gözü var görmüyor, kulağı var duymuyor. Kahramanmaraş’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturuyor, biz dün şunu bekledik. Keşke şunu söyleseydi, ‘herkes yardımımıza geldi, Ankara Büyükşehir de geldi, Mansur Yavaş da geldi. Allah razı olsun, teşekkür ederiz, kimin emeği varsa şehrin Belediye Başkanı olarak teşekkür ediyorum’ deseydi keşke kendisi büyürdü. İnkâr etti. Müslüman inkâr etmez, Müslüman yalan söylemez. Devlet adamı yalan söylemez. Devlet adamı inkâr etmez. Hiç mi vicdanın yok senin ya? Bu insanlar evlerinden, yuvalarından çıkmışlar buraya gelmişler, burada Kahramanmaraş’ı yeniden ayağa kaldırmak için çaba harcıyorlar, emek veriyorlar. Bir teşekkürü çok görüyorsun Hayrettin Güngör. Altı üstü bir teşekkür edeceksin, hadi etmiyorsun bari yalan söyleme arkadaş, ‘görmedim Ankara Büyükşehir’i’ deme. Biz Vali beyle görüştük. Mansur Bey ile beraber gittik. AFAD’a da gittik. Sayın Mahir Ünal’ın da bilgisi var. Sayın Ahmet Özdemir’in de bilgisi var. Bu alan tahsis edildi hiç mi burayı görmedin? Demek ki bu bölgeye gelmemiş Hayrettin Güngör hiç, şehrin belediye başkanı buraya gelip bakmamış bile.

HİÇ Mİ ALLAH KORKUN YOK?

30 dönümlük alanda şu anda Ankara Büyükşehir’in iş makinaları var, personeli var. Ekmek çıkıyor, yemek çıkıyor. Vatandaşlara dağıtım yapılıyor. Elbistan’da var. Bir ekip de Elbistan’da 24 kişilik bir ekip orada, Çanakkale Belediyesi şimdi Elbistan’a giriyor. İzmit Belediyesi burada, hem çadır kent kuruyor hem yemekhane yapıyor. Kırsal kalkınma burada, Konak Belediyesi çadır kent kuruyor. İzmit Belediyesi çadır kent kuruyor. Kırsal kalkınmanın dağıttığı yem 750 tonu geçti. Çiftçiye, köylüye veriyoruz. Senin yapman lazım bunu AFAD’ın yapması lazım. AFAD’ın işini, Maraş Belediye’nin işini Ankara Büyükşehir yapıyor. Çıkıp bir de ‘yoklar’ diyorsun. Çankaya Belediyesi burada, İzmit burada, Konak burada, Göksun’da Konyaaltı Belediyesi başından beri burada. Binlerce ton yem verdi. Konteynerler getirdi. Çadırlar getirdi. Çocuklar için burada kreş kuruldu. Daire Başkanlığı Elbistan’da, burada Kadın Aile Hizmetleri burada hizmet ediyor. Kadın personel var. Ne ihtiyaç varsa gideriliyor. Hepsini Ankara Büyükşehir’in koordinasyonunda 23 CHP’li belediye yapıyor. Önümüzdeki günlerde Çanakkale Belediyesi de Elbistan’a girecek, yapacak bunları. Biz siyaset için yapmıyoruz bunları, hemşerilerimize, yurttaşlarımıza destek olmak için yapıyoruz ama Hayrettin Güngör çıkıyor, diyor ki, ‘görmedim, bilmiyorum’ ayıp ayıp, birazcık vicdan olur insanda ya, hiç mi Allah korkun yok? Değer mi siyaset için yalan söylemeye Hayrettin Güngör? Zaten beceriksizsin, depremden önce de beceriksiz olduğunu söylüyorduk. Depremden beri yoktun piyasada, birkaç gündür çıktın piyasaya, şehrin belediye başkanı olarak sokağa çıkamadın ya, kimseye bir destek veremedin, bir damla su veremedin şehrin belediye başkanı olarak. Anlayışla karşıladık, ‘o da depremzede’ dedik. Bari çık de ki, ‘Allah razı olsun Mansur Yavaş’tan’ de. Bunu da söylemedin. ‘Allah razı olsun, Konyaaltı Belediyesi’nden, Çankaya’dan CHP’li belediyelerden’ hadi CHP’li demiyorsun, ‘filanca belediyeler de geldi yardımımıza’ de… Bak bugün kim söyledi bunu? Hatay Belediye Başkanı, Konya Belediye Başkanı’na teşekkür etti. Yaptı çünkü adam, yalan mı söylesin? Genel Başkanımız bugün grupta bütün belediyelere AKP dahil teşekkür etti. Yaptılar çünkü, el ele verdiler. Bugün o gün değil. Bugün siyaset günü değil. Sustuk, sustuk, sustuk ama çıkıp da dün akşamki televizyon yayını hemen twitterda paylaştım işte, belgesi burada.

ADAMIN EVİ YIKILMIŞ SU PARASI TAHSİLATI YAPIYORSUNUZ

Mansur Yavaş bir telefon bekledi biliyor musunuz? Aslında bana ‘söyleme bunu’ dedi de ben söyleyeyim. Mansur Yavaş, ‘belki Maraş Belediye Başkanı beni arar, şehrimize geldin, emek veriyorsun, kusura bakma hoş geldin de diyemedik ama emeğine sağlık’ der diye bir telefon bekledik. Günlerce buradaydı günlerce, yarın yine geliyor. Ankara Belediye Başkanı günlerce burada görev yaptı, yarın yine gelecek. Teşekkür beklerken, bir de inkar gördük. Yok böyle bir şey, ayıp ayıp. Biz milletimiz için bunu yapıyoruz. Hemşerilerimiz için yapıyoruz. Bu arada Hayrettin Güngör adamın evi yıkılmış, bitmiş ev yıkılmış, Elbistan’da, su parası tahsilatı yapıyorsun bu ne ya? Ayıp değil mi? Bitmiş adamın evi yıkılmış, gitmiş başka şehirde İstanbul’da bu şahıs, hesabından su parası tahsilatı yapılıyor. Değiştirdiği su sayacının parasını alıyorsun şimdi, ev yıkılmış onun zamanı mı ya? Nasıl bir vicdansızmışsınız siz.”