Kahramanmaraş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, yapılan seçimle görevi Mustafa Narlı’ya devretti. Yaklaşık 10 yıldır  Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Duran Balsuyu, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Narlı’ya görevini devrederken, biraz da duygusal anlar yaşanmadı değil.

Kayseri Çevre Yolu üzerinde inşa edilen ve çok modern, donanımlı bulunan Ticaret Borsası salonunda gerçekleştirilen seçimlerde iş ve siyaset temsilcilerini büyük ilgi gösterdi. Göstermişlerdi ama kimse Ahmet Duran Balsuyu’nun görevini en yakın kader ve yol arkadaşı sayın Mustafa Narlı’ya devredeceğini bilmiyordu.

En azından ben…

Bilen var mıydı, eh o kadar da olacaktı.

*

1 Ekim, sanayi ve iş dünyası için bir milat olmalı. Oldu da zaten.

Ticaret Borsası üyesi iş insanlarının bir araya getiren seçimlerde, yaklaşık 4,5 senedir Meclis Başkanlığı görevini başarı ile sürdüren hayırsever işadamı, gönül dostu  Mustafa Narlı tarafından Ahmet Duran Balsuyu’na yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi verilirken, gözlerindeki ışıltı kimsede yoktu. Bakan Nebati’de bile.

Sürpriz bir konuk gelmişti o gün. Başkan Balsuyu’na plaketi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben verdi.

Biliyorsunuz sayın Mehmet Ali Akben öz be öz Maraşlı, hemşehrimiz yani.

*

Çiçeği burnundaki Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Narlı, çok duygusal anlar yaşadığını, Balsuyu’nun kendisine her zaman ağabeylik yaptığını, kente ve Ticaret Borsası üyelerine büyük hizmetlerinin olduğunu söylediğinde, dokunsanız ağlayacak gibiydi. Çünkü sayın Narlı çok duygusal bir insan. “Ahmet Duran Balsuyu benim babam ağabeyim. Böyle bir insandan görevi devralmak büyük bir mutluluk verici. Başkanlığı döneminde çok güzel hizmetleri oldu ve Borsamıza kazandırdığı yeni bina ile de hizmetlerini taçlandırdı. O nedenle meclisimizin aldığı kararla konferans salonumuza ismini verdik. Bundan sonra bana ve ekibime düşen ağabeyimizden aldığımız bu bayrağı daha yukarılara taşımak ve üyelerimize ve memleketimize en iyi hizmeti sunmak için çalışmaktır” dediğinde salondaki alkış uzun süre susmadı.

Haklı söze ne denirdi.   

Narlı der de Balsuyu, iki kelam etmez mi; “Yeni ekibe başarılar diyorum. Şuna gönülden inanıyorum ki, memleketimize, camiamıza çok daha iyi hizmet vereceklerinden hiç şüphem yok.”

*

Tabi o gün çok sayıda bu şehirde siyasiler yanında, sanayi ve iş dünyasının ağır topladı da gelmişti. Bizim her zaman ‘Hanefi Öksüz sanayicilerin, bu şehrin abisi, asayiş ber-kemal’ dediğimiz sayın Hanefi Öksüz.

Karakteri ve beyefendiliği ile herkesin örnek aldığı insan Abdulkadir Kurtul, çelik sektörünün ağır topu, marka değeri yüksek sayın Hacı Hüseyin Dinçer, 19 Kasım’daki TSO Başkanlık yarışının adaylarından olan, herkesin büyük teveccüh ve ilgi gösterdiği sayın Mustafa Buluntu, seneler önce Ticaret Borsası başkanlığı yapan sayın Mahmut Arıkan ve siyasiler.

Kim bunlar, geçmişte bu şehirde kurucu büyükşehir belediye başkanlığı yapan, iz ve eserleri ile gurur duyulan sayın Mehmet Fatih Erkoç, model ve modern ilçenin mimarı sayın Hanefi Mahçiçek, ilçesini tarih ve kültürle buluşturan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı sayın Necati Okay, Türkoğlu’nu adeta yeniden inşa eden, ilçenin çehresini ve kaderini değiştiren sayın Osman Okumuş ve onlarca işadamı, Borsa üyeleri…

*

Bir de özel misafir vardı.

Oyu olmadığı halde kalben destek vermek amacıyla seçim salonuna geldiğini belirten MADO Yönetim Kurulu Başkanı sayın Mehmet Kanbur. Eski başkan Balsuyu ve çiçeği burnundaki Başkan Narlı ile samimi iki eski dost. “Ahmet Duran Balsuyu başkana teşekkür ettim, buraya ismi yazıldı, bu kolay değil. Bu şehrin ve bu bölgenin yükünü aldınız. Burada bir eseriniz var. Sizleri tebrik ediyorum. Yeni seçilecek olan başkana yeni görevinden dolayı başarılar diyorum. Bizim oyumuz yok ama gönlümü vermeye geldim.” dediğinde hem Balsuyu, hem de Narlı duygu selindeydiler.

*

Evet, 1 Ekim bir milat olacak. Unutulmaza bir gündü. Bir seçim havasından, bir devir teslim töreninden çok, bir düğün, bir şenlik havasında geçen bayrak-nöbet değişimi geleceğe umutlu bakanların sayışını artırıyordu.

Doğduğunda göbeği Borsa’ya gömülmeyen, fedakârlığı, vakti gelince bırakmanın erdemliliğini bilen, (mahkeme kadıya mülk değil) örnek davranışı ile herkesin takdirini kazanan Balsuyu kardeşime geçmiş emekleri için teşekkür ederken, çiçeği burnundaki Ticaret Borsası Başkanımız sevgili Narlı’yu kutluyorum, tebrik ediyorum, Rabbim utandırmasın!