Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile bir araya gelerek, buğday hasadı hususunda görüşme yaptı. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekillerinin de katıldığı görüşmede; yükselen girdi maliyetleri, sulama birliklerinin ücretleri, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alım yapması ve buğday alım fiyatlarının açıklanması gibi birçok önemli konu ele alındı. Çetinkaya yaptığı ziyarette, öncelikli olarak yaklaşan buğday hasadında bir an önce arpa ve buğday fiyatlarının açıklanması ve TMO'nun alım yaparak üreticinin mağduriyet yaşamaması gerektiğini vurguladı.

Whatsapp Image 2024 05 08 At 15.23.55

SULAMA BİRLİKLERİNE TEPKİ; YÜZDE 120 ZAM KABUL EDİLEMEZ

Sulama birliklerinin 2024 yılı için sulama fiyatlarına yaptığı yüzde 120 zammın, zaten yüksek girdi maliyetleri altında ezilen çiftçileri daha da zor durumda bıraktığını belirten Çetinkaya, geçtiğimiz yıl uygulanan yüzde 50 indirimin bu yıl da deprem bölgesindeki üreticilere uygulanması veya fiyatlarda indirime gidilmesi talebinde bulundu.

Whatsapp Image 2024 05 08 At 15.23.55

SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile de bir araya gelen heyet, Bayraktar'a da üreticilerin yaşadığı sorunları aktardı. Toplantının ardından açıklama yapan Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, "Görüşmelerimiz gayet olumlu geçti. Yaklaşan hasadın üreticimize hayırlı olmasını diliyoruz ve sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz" dedi.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN