Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu İlçesi Şeyh Adil Caddesi üzerinde bulunan esnaflar, depremde yıkılan Aras Galeria İşhanı’nın olduğu alanın kapatılması sonrası, bölgede bulunan Milli Egemenlik Caddesi’nin de trafiğe kapatılmasına tepki gösterdi. Şehrin önemli arterlerinden biri olan Milli Egemenlik Caddesi’nin kapatılması sonrası esnaflar ticaretlerinin olumsuz yönde etkilendiğini söyledi. Şeyh Adil Caddesi’nin de trafiğe kapatılmak istendiğini, kendilerinin duruma karşı çıkması sonrası yol kapatma işleminin bayram sonuna ertelendiğini belirten esnaflar, bir an önce trafik akışının normale dönmesi ve sadece çalışma olan alanların kapatılması yönünde yetkililere çağrıda bulunuyorlar.

I M G 0839

EKİPLER YOLU TRAFİĞE KAPATTI

Bölge esnaflarından Ramazan Fidan; “6 Şubat’ta çok büyük bir deprem yaşadık. Kimimiz akrabalarını, ailesini kaybetti, kimimizde dükkanlarını işyerlerini. Gelinen süreçte yetkililerin çalışmaları devam ediyor. Şeyh Adil Caddesi’nde bulunan Aras Galeria İş Hanı depremde yıkılmıştı. Alanda çalışmalar yapılıyor ve etrafı kapatıldı. Geçtiğimiz günlerde çalışma yapılırken, ekiplerin yanlış müdahalesi sonucu Garajlar Caddesi’nin bir kısmı çöktü, yolda bulunan arabalar ise çöküntüyle beraber inşaat alanına düştü. Bunun üzerine ekipler yolu trafiğe kapattı.

BİZLER, YOLUN NEDEN KAPATILDIĞINI ÖĞRENMEK İSTİYORUZ

Olaydan birkaç gün sonra Milli Egemenlik Caddesi ile Şeyh Adil Caddesi’nin bir bölümü inşaat alanında çalışan işçiler tarafından kapatılmak istendi. Bizler duruma tepki gösterdik. Yolu kapatmak isteyen inşaat çalışanından yetki belgesi istedik. Ancak bize bir belge sunmadılar. Şeyh Adil Caddesi’nin kapatılacağı alana demir bile çaktılar. Bizler esnaflar olarak tepkimizi ortaya koyunca Şeyh Adil Caddesi’ni kapatmaktan vazgeçtiler ama Milli Egemenlik Caddesi’ni trafiğe hem alt taraftan hem de üst taraftan kapattılar. Çakılan demiride araçların lastiklerine zarar vermesin diye kestik. Bizler, yolun neden kapatıldığını öğrenmek istiyoruz. Milli Egemenlik Caddesi bizim işyerlerimize giren tek yol. Çünkü diğer yollar şantiye nedeniyle kapatıldı.

I M G 0837

VALİLİĞİN VE BELEDİYENİN HABERİ DAHİ YOK

Dediklerine göre, Şeyh Adil Caddesi’nin de kapatılmak istenen bölümü bayram sonrasında kapanacak. Bizim öğrendiğimiz kadarıyla, bu bahsedilen yolların kapanmasından Valiliğin, belediyenin haberi dahi yok. Tamamen burada görevli şantiye ekiplerinin kendi kendilerine almış olduğu bir karar.

YIKIMLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAKSA YAKIN BİR TARİHTE KAPATILSIN

Zaten deprem sonrası işlerimiz allak bullak oldu, ayakta kalmaya çalışıyoruz. Birde işyerlerimizin bağlantı yolları kapatılırsa hiç iş yapamayacak hale geleceğiz. Bir an evvel buna bir çözüm bulunmalı. Yol kapatılmasın demiyoruz, fakat yıkımlar ne zaman başlayacaksa ona yakın bir tarihte kapatılsın. Şimdiden kapatılmasının hiçbir anlamı yok” ifadelerini kullandı.

Editör: Didem Kayabaşı