Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta yaşanan acı günlerin ardından pazar yerlerinde hareketlilik yeniden başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte yaz sebze ve meyveleri tezgâhlarda yerini almaya başladı. Vatandaşlar alışveriş için şehrin en işlek yerlerinden biri olan Dere Pazarını tercih ediyor. Pazarda faaliyet gösteren esnaflara ve alışveriş için gelen vatandaşlara sebze ve meyve fiyatları hakkındaki fikirlerini sorduk. Tezgâhları gezen vatandaşlardan fiyatları uygun görende var, şikâyetçi olan da…

FİYATLARIMIZ NORMAL PAHALI DEĞİL

Yıllardır manavcılık yaptığını söyleyen Taşhan Katılmış, deprem dolayısıyla pazar yerlerinin kapalı olduğunu belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti: “Depremlerden dolayı pazar yerlerinde çadırlar olduğu için esnaflar istedikleri yerlerde tezgâh açarak işlerine devam ediyor. Fiyatlarımız normal, pahalı değil. Ürünlerimizi halden alıyoruz. Depremden sonra ürünlerimizi tedarik etmekte zorlandık. Çünkü her taraf kapalıydı. Burası Kahramanmaraş’ın merkezin de bulunan Dere Pazarı, alışverişin kalbinin attığı yer. Dere Pazarı ucuz olduğu için yoğunluk yaşanıyor’’ dedi.

IMG_1854-min

HER BÜTÇEYE UYGUN SEBZE MEYVE VAR

Dere pazarında manavcılık yapan Yakup Gençgil ise, ‘’biz diğer esnaflara göre biraz daha uyguna satıyoruz. Bizde her bütçeye göre sebze ve meyve oluyor. Mesela kilosu 10 lira olan erikte var, 15 lira olan erikte. Çileğin kilosunu 15 liraya, kayısıyı 20 liraya veriyoruz. Ürünlerimizi halden tedarik ediyoruz. Aldığımız fiyatın üzerine ufak miktarda kâr bırakıp satıyoruz. Marketlerde sebze ve meyve fiyatları pazarlara göre yüksek. Onlar tedarik ettikleri fiyatların üzerine daha fazla kâr koyup satıyorlar. Bu sebeple fiyatlar marketlerde daha yüksek oluyor. Dere Pazarında fiyatlar diğer manavlara göre de uygundur. Halk bu sebeple burayı sıkça tercih ediyor. Bizim bugün getirdiğimiz ürünler yarına kalmaz, hepsini satarız’’ ifadelerini kullandı.

IMG_1856-min

TARLADA 3 LİRA PAZARDA 10 LİRA! BÖYLE OLMAZ

Fiyatların pahalı olduğunu söyleyen Necdet Kaplan, “sebze ve meyve fiyatları bana göre uygun çünkü biz iki kişiyiz. Ama asgari ücretle geçinen 5 kişilik bir aile için düşünürsek pahalı. Pahalı olması şöyle, millet kafasına göre hareket ediyor, böyle olmaz. Bunun önünün kesilmesi lazım. Hükümetin veya devletin kim sorumluysa buna bir çözüm bulmaları gerekiyor. Karpuzu tarladan 3 liraya alıp burada 10 liraya satıyorsun, böyle olmaz!’’ Dedi.

Kahramanmaraş'ta konteyner çarşıların güvenliği bekçilere emanet Kahramanmaraş'ta konteyner çarşıların güvenliği bekçilere emanet

Pazardan alışveriş yapan diğer bir vatandaşımız ise, “fiyatlar bana göre normal. 10, 15, 20 liraya kalitesine göre meyve sebze alabiliyorum” diyerek fiyatların kendi bütçesine uygun olduğunu söyledi.

FİYATLAR RAKAMSAL OLARAK YÜKSELİYOR, ALIM GÜCÜNÜ ETKİLEMİYOR

-Mehmet Koçyiğit, Meyve sebze fiyatları artışta fakat maaşlara da zam geliyor. Onun dışında devlet deprem döneminde vatandaşa destek çıktı. Fiyatlar rakamsal olarak yükselişte görünüyor olabilir ama alım gücüne bakarsak pahalı olmadığını düşünüyorum.

Fiyatların aşırı pahalı olmasından yakınan diğer bir vatandaş ise, “meyve sebze fiyatları uygun değil,  aşırı pahalı. Fiyatlar aldı başını gitti. Bu durumu uygun görenlere hayret ediyorum. Her şey çok pahalı. Alışveriş yapmakta güçlük çekiyoruz. Domatesin, soğanın, patatesin yanına yaklaşamıyoruz” diyerek durumdan şikâyetçi oldu.

Eskiden asgari ücretle rahat geçinebildiğini dile getiren İbrahim Güneş, ‘’Her şey pahalandı. Meyve ve sebzeyi tane tane alır hale geldik. Kilo ile alamıyoruz. Her şey çok pahalandı. Eskiden asgari ücretle her şeyi alırdım. Şimdi rahat rahat alamıyoruz’’ diye belirtti.

Haber: Eyüp Kağan Atlı