Sıcaklıkların Türkiye geneli hakim olmasıyla birlikte beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmek sağlığı korumak adına büyük önem taşıyor. Sıcak havalarda doğru beslenme, hem vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamak hem de enerji seviyemizi yüksek tutmak açısından önemli konular arasında yer alıyor. Bu yüzden vatandaşlar da sıcak havalarda nasıl beslenilmesi gerektiğini araştırıyor.  Türk Kızılay sağlık grubundan alınan bilgilere göre ise Yaz aylarında aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yerine, su, vitamin ve mineral içeriği yüksek besinlere yönelmenin daha doğru olacağı belirtiliyor. Bu dönemde Akdeniz diyeti vatandaşlar için mükemmel bir alternatif sunuyor. Balık, zeytinyağlı sebzeler, meyveler ve salatalar en iyi seçimler arasında yer alıyor.  Ayrıca, sıcak havalarla birlikte terleme oranı da fazla olduğu için, elektrolit dengesini sağlamak amacıyla yoğurt, ayran, cacık ve maden suyu tüketimi de ihmal edilmemesi gerekiyor.

Türk Kızılay Sağlık grubundan edilen bilgilere göre bu konuda şunlar öneriliyor:  “Kızılay Kızartmalar ve yağ oranı yüksek ürünler yerine, ızgara, buğulama veya haşlama yöntemiyle hazırlanan yağı alınan ürünler ve etler tercih edilmesi öneriliyor. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin balık, haftada en az iki kez tüketilmelidir. Kan şekerinin hızla yükselip düşmesine neden olan yağlı ve şekerli tatlılar yerine ise dondurma veya sütlü tatlılar tercih edilmelidir. “

Bağışıklığı Korumanın Yolları

Yaz aylarında bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketmek de önemli konular arasında yer alıyor.  Sebze ve meyveler, sahip oldukları antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor. Özellikle maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, çilek, limon ve enginar yüksek miktarda C vitamini içeriyor. Zeytinyağı, ceviz, badem ve fındık E vitamini bakımından zengin ürün kategorisinde yer alıyor.  Sarımsak, içeriğindeki "allicin" sayesinde güçlü bir antioksidan etkiye sahip olmasıyla birlikte bağışıklık sistemini destekleyerek yaz aylarında da mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

Muhabir: MELİKE ALGAN