Avcı; “Deprem sonrası perde ve duvar kağıdı ihtiyaç oldu” Avcı; “Deprem sonrası perde ve duvar kağıdı ihtiyaç oldu”

sxx-1

Kahramanmaraş'ta 2018 yılında kurulan ve 2019 yılından itibaren Nissan bayisi olarak hizmetlerini sürdüren Podyum Otomotiv vatandaşlara Nissan'ın yenilenen araç teknolojisini sunarken e-Power teknolojisi ile elektrikli araçlara dönüşümün adımlarını atıyor. Nissan, geliştirdiği teknolojisiyle içten yanmalı motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçişte bir köprü görevi üstleniyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Nissan Kahramanmaraş Bayi Satış Müdürü Emrah Yücel, uzun yolculuklarda elektrikli araçların şarj süresini beklemek istemeyen ancak elektrikli otomobil konforunu yaşamak isteyenlere güzel bir alternatif sunan e-Power teknolojisi hakkında bilgiler paylaştı.

WhatsApp Image 2023-12-20 at 11.38.16

SESSİZ SÜRÜŞ, PÜRÜZSÜZ VE KESİNTİSİZ HIZLANMA

Emrah Yücel, “e-POWER'ın en büyük avantajı yüksek performansın yanında elektrikli sürüşün avantajlarını bir arada sunmasıdır. Performans derken sınıfının en iyi hızlanma değerinden bahsediyoruz. Elektrikli sürüş avantajlarından bahsederken de tabii ki sessiz sürüş, pürüzsüz ve kesintisiz hızlanma öne çıkıyor. Tamamen elektrikli araçları saymazsak, bu iki kavramı bir arada sunabilen bir teknoloji diğer markalarda yer almıyor.

Ekran görüntüsü 2023-12-21 092611

55 LİTRELİK DEPO İLE 1018 KM MENZİL SUNUYOR

e-POWER'ın yakıt deposu, hafif hibrit Qashqai ile aynıdır: 55 litre. Menzil olarak 5.4 lt /100 km ortalama yakıt tüketimi ve 55 litrelik depo ile 1018 km civarında bir menzil söyleyebiliriz. Ancak tabii ki bu değer kullanım şartları ve tarzına göre değişiklik gösterebilir. 1018 km'lik menzil, diğer elektrikli araçlarla kıyaslandığında çok daha uzundur. Şehir içinde %34'e varan bir tüketim ve %15'ten daha fazla CO2 emisyonu tasarrufundan söz ediyoruz. Tabii ki, bunlar fabrika verileri olup, bundan çok daha fazlasını elde etmek de mümkündür.

REJENERATİF FRENLEMEYLE BATARYAYI KENDİ KENDİNE ŞARJ EDİYOR

Benzinli motor, bir kontrol ünitesi tarafından batarya şarjına bağlı olarak belirli devir aralıklarında çalışıyor. Benzinli veya dizel araçlarda gösterge panelinin sağ tarafında görmeye alıştığınız devir saati yerine, bu araçlarda güç göstergesi bulunmaktadır. Gaza bastığınızda ibre, elektrik motorundan aldığınız güç yüzdesi olarak "0" noktasının sağ tarafına doğru hareket edecektir. Ayağınızı gazdan çektiğinizde ise "O" noktasının sol tarafına doğru bataryayı kendi kendinize şarj etme performansınızı göstermektedir. Buna "Rejeneratif frenleme" adı verilmektedir. Bu alanda aracınızı ne kadar fazla kullanabilirseniz, jeneratör ünitesini o kadar az devreye sokarsınız. Bu da yakıt sarfiyatınızı önemli ölçüde düşürecektir. Rejeneratif frenleme kullanım şartlarına göre değişmektedir. En iyi rejeneratif frenleme aşağıda etki sırasına göre gösterilmektedir: e-PEDAL, B konumu, D konumu, D+ECO konumu.

 

 

NİSSAN'IN GELİŞTİRDİĞİ E-POWER TEKNOLOJİSİ NEDİR?

 Öncelikle 2016 yılında Japonya'da Note modelinde ilk kez kullanılan bir teknolojidir. Japonya'da birçok ödül aldıktan sonra, Nissan aynı teknolojiyi C segmenti bir modele, Avrupa'da çok ses getiren Qashqai'ye entegre etti ve 2022'de Avrupa pazarında satışa sundu. Bu yenilikçi teknoloji, Avrupa ile paralel tarihlerde, 2022'nin Kasım ayında Türkiye pazarında satışa çıkarıldı. e-POWER teknolojisi, kullanıcıların tamamen elektrikli araç deneyimine geçiş yapabilmeleri için Nissan'a özgü bir teknoloji sunar. Harici bir şarj ihtiyacı ve şarj kabloları olmaksızın elektrikli araç kullanma deneyimi sağlayan bu teknolojide aracın tekerlekleri her zaman elektrik motoruyla tahrik edilir. Elektrik motorunun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi ise jeneratör ünitesi (içten yanmalı motor) tarafından üretilir. Bu sayede bataryayı şarj etmek için kablo takmaya veya şarj istasyonu monte etmeye gerek kalmaz.

E-POWER'DA GÜÇ ELEKTRİK MOTORU ARACILIĞIYLA LASTİKLERE İLETİLİR

Araçta bir benzinli motor bulunmaktadır. Bu benzinli motor, jeneratör ünitesi adı verilen bir ünite altında çalışır ve jeneratör aracılığıyla bataryayı şarj eder. Her ne kadar araçta iki motor bulunsa da, e-POWER'in geleneksel hibritlerden en büyük farkı, benzinli motorun lastiklere güç iletmemesidir. Bu görev tamamen elektrik motoruna aittir. Bu küçük ama önemli teknik detay, geleneksel hibritler ile E-POWER arasındaki en büyük farkı ortaya koymaktadır. Hibrit motorlarda benzin ve elektrik motoru lastiklere güç ileterek çalışırken, e-POWER'da güç elektrik motoru aracılığıyla lastiklere iletilir.

Ekran görüntüsü 2023-12-21 092636

ALIŞKANLIKLARINIZDAN VAZGEÇMEDEN ELEKTRİKLİ SÜRÜŞ KEYFİ

e-POWER'in ne olduğunu anlayabilmek için nasıl konumlandığına bakmak gerekiyor. e-POWER, elektrikli araç deneyimi ile geleneksel benzinli araç kullanımı arasında bir köprü görevi görüyor. Elektrikli araçlarda özellikle şarj altyapısı konusundaki endişeler, deneyim konusunda kullanıcıların aklında büyük soru işaretleri oluşturuyor. Araçları şarj edecekleri noktalar, uzun yolculuklardaki şarj noktası problemleri, yaşanılan meskenlerin şarj altyapısı için uygun olmamaları gibi birçok sorun, elektrikli araç deneyiminde çözülmesi gereken problemler, cevaplanması gereken sorular olarak görünüyor. e-POWER'da ise bu sorunların hiçbiri kullanıcı için geçerli değil. Çünkü aracı şarj etmeye gerek yok, dolayısıyla şarj istasyonu gibi ekstralar veya hayatınızı organize etmenizi gerektirecek şeyler e-POWER için söz konusu değil. Kısacası, alışkanlıklarınızdan vazgeçmeden elektrikli sürüş keyfini çıkarıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

"Haber: Melisa Türkmen"

Editör: Çağatay Gedik