Alpedo-Kervan Lezzetleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu, her hafta Cuma günü canlı yayınlanan “Manşet’le Açık Oturum” programının 21.bölüm konuğu oldu. Manşet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz’ın sunumuyla Manşet Gazetesi’nin Facebook sayfasından, Youtube kanalından ve Radyo Fresh 99.1 frekansından canlı yayınlanan programda Sami Kervancıoğlu, sektöre dair çalışma hayatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

HER ŞEYİNİ KAYBET, ŞAHSİYETİNİ KAYBETME

Babasının çırak olarak verdiği dükkandan, dünya devine dönüşme sürecini anlatan Kervancıoğlu, “1960 yılında Sakarya Mahallesinde, 13 yaşında, 10 kişi ile serüvenimiz başladı. Hamdolsun bugünlere geldik. Büyüklerimiz bizlere hep şunu derdi, ‘Her şeyini kaybet, şahsiyetini kaybetme’ diyerek bu bilinçle çalıştık. Hayalimde Trabzon Caddesi’ne inmek vardı. Bizlerinde olmamız gerektiğini düşünüyorduk. Kahramanmaraşlı halkımızın da bizlere sahip çıkmasıyla Trabzon Caddesi’ne de indik dünyaya da açıldık. Sadece belirli yerler değil Binevler, Tekerek, Sanayi Girişinde dükkanlar açarak büyümeye devam ettik. Kahramanmaraş’ın da destek ve sevgiyle bugünlere geldik. Kervanhan tesisleri herkese hizmet veriyor. Dükkânlarımız Kahramanmaraş’ın değil Türkiye’nin, orası sizler için çalışıyor.

FARKLI KONSEPTLER İSTİYORUZ

Alpedo-Kervan Lezzetleri firması olarak oluşumlarımızı devam ettiriyoruz. Projelerimizi şehrimizin gelişimi için planlıyoruz. Balkon Cafe’nin alanını aldık. Bizler istiyoruz ki farklı farklı konseptler olsun. Kervan Gurme farklı, Kervan Balkon Cafe farklı, böyle farklı tarzlarda konseptler yapmayı planlıyoruz. Bahçeli, otopark, otel gibi değişik oluşumlarla çalışıp Kahramanmaraş’a olan sevdamızı dile getiriyoruz. Kahramanmaraş’ı iyi tanıtamıyor ve haberleştiremiyorsak, çabalarımız boşa gidiyor. Siz değerli basın mensupları sayesinde şehrimizde tanıtılıyor. Birlik ve beraberlik içinde olunca kazanırız, bu şehri çok daha iyi tanıtırız. Kendi sektörümüzde çok değerli markalarımız var. O kadar değerlerimiz var ki bunlara sahip çıkmamız gerekmektedir. Bu şehrin büyümesine ve gelişmesine sebep oluyorlar. Gıda, elektrik, yazılım her açıdan büyüyoruz. İtalya’dan makine istedik, pandemi döneminde göndermediler, işlerimiz sekteye uğradı. Bizlerde ne yapabiliriz diyerek, yazılım işine girişip gıda makine yazılımı ve tekstil makinası yazılım işini yaparak yeni oluşuma başladık” dedi.

HEDEF 2023’DE 40 ÜLKE

Önümüzdeki yıl hedeflerini belirten Kervancıoğlu, “Soğutucu araçlarımızla Türkiye’ye hizmetler verirken, çalışan araçlarımızın altında Kahramanmaraş yazısını görünce bizleri mutlu ediyor. 27 ülkeye ürün satıyoruz. En son kanada ile anlaştık. Şube olarak buradan gönderdiğimiz gıdaları satıyoruz. Oralarda altyapısını kurup, faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 2022’de planımız 30 ülkede şube açmak, hedefimiz 2023’de 40 ülkeye çıkarmak. Amerika’da yapılan fuarda stand kurup, Türk bayrağını dalgalandırdık. Los Angeles’ta da dondurmamızı gemi ile gönderip satışını gerçekleştirirken aynı zamanda orada istihdam sağlıyoruz. Orada satılan ürünün altında Kahramanmaraş, Türkiye yazıyor. Bu da bizleri mutlu ediyor.”

10 ÜNİVERSİTEYE GİDECEĞİZ

Üniversitede konferanslar düzenleyerek hayat tecrübelerini de anlattıklarına vurgu yapan Sami Kervancıoğlu, “Üniversitelerde gençlerle, öğretim görevlileriyle beraber oluyor, konferanslar veriyoruz. Ne anlatıyoruz. Sakarya’dan 13 yaşında lastik ayakkabı ile serüvenimin başladığını, nasıl buralara geldiğimi anlatıyorum. Gençlerde pür dikkat dinleyerek bizlerden faydalanmaya çalışıyorlar. Hoşlarına gidiyor, nasıl oldu diyerek merak edip bizlerden faydalanmaya çalışıyor. Yaptığımız işlerden faydalanıp, bizlere teşekkür edenler oluyor. Önümüzdeki günlerde Kayseri, Osmaniye, Çankırı gibi üniversitelere gidip konferans vereceğiz. Öğrencilerimizi aydınlatmak, onlara iyiyi göstermek istiyoruz. Bir anne, baba evladının kötü olmasını istemez, bizlerde gördüğümüz eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkıyoruz, onlar bizlerin geleceği, önümüzdeki süreçte 10 üniversiteye daha gideceğiz.”

ALTIN KIZ VOLEYBOL TAKIMI

Bir kız voleybol takımı kuran Sami Kervancıoğlu, “Sosyal sorumluluk alanında da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kahramanmaraşspor kulübüne zamanında destek verdik. Alpedo Kahramanmaraş Voleybol takımımız var şuan onlarla ilgileniyoruz. Ben onlara ‘Altın Kızlar’ diyorum. Altın kız voleybol takımımız, bizlerin takımı, Kahramanmaraş’ın takımı, onlar bizler için ter döküyorlar. Birinci ligi hedefliyoruz, onlar söz verdiler, bizlerde söz verdik. Sizlerde destek olup, sahip çıkarsanız seviniriz. Takımın adında Kahramanmaraş yazıyor, o bile bizlere yeter” dedi.

SEVDAMIZ KAHRAMANMARAŞ

Kervan adında kente bir vakıf kurduklarını da ifade eden Kervancıoğlu, vakıf sayesinde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak istediklerini kaydetti. Kervancıoğlu, “Kervan Vakfı’nı kurduk, üniversiteden hocalarımızla çalışarak, yılbaşından önce hazırlıkların tamamlanıp, gerçekten yardımlarımızın ihtiyaç sahiplerine gitmelerini istiyoruz. Sevdamız Kahramanmaraş. Bu şehre maddi, manevi var gücümüzle destek veriyoruz. Alpedo-Kervan Lezzetleri olarak Allah bize hep yar ve yardımcı oldu. Hedefimiz 2023’de 40 ülkede iş yeri açmak. 200 bin noktaya şubemizi çıkarmayı planlıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece bizleri kimse yıkamaz. Gelin birlik ve beraberlik içinde olalım. Dondurma festivali neden yapmıyorsunuz diyorlar. Ben tek başıma yaparım. Hatta Uluslararası Dondurma Festivali’ni şehrin ortasında çok güzel bir şekilde yaparım lakin tek başıma yapmam, birlik ve beraberlik içinde herkesin olmasını istiyorum. Bu dondurma festivalinde herkesin yer alıp, işbirliği içinde birlikte yapmak istiyoruz.”

Haber: Muhammet Çay

Editör: Didem Kayabaşı