6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, yıkılan veya hasar alarak kullanılamaz hale gelen yapılar arasında birçok sağlık kuruluşu da bulunuyor. Depremlerden önce de var olan hastane problemi, depremlerin ardından bir hayli artarak, hizmet anlamında vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. 1 milyon 200 bin nüfusa sahip kentte, tam teşekküllü dahi olmayan Yörük Selim Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanları, hizmet sağlamakta güçlük çekerken, vatandaşlar ise muayene olabilmek için sıra bile bulamıyor. Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nin aldığı hasar sonrası, vatandaşların sağlık hizmeti alabilme konusunda tek uğrak yeri olan Yörük Selim Devlet Hastanesi’nin imkânları artık hastalara cevap verememekte olup, şehre ilk fırsatta, tam teşekküllü yeni bir hastane kazandırılması elzem bir durum haline geldi.

maras-2

VERİLEN MÜJDELİ HABERLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Kahramanmaraşlı vatandaşlar, şehirde bulunan ciddi sağlık hizmeti sorunları konusunda, yetkililerden şikâyetçi olduklarını dile getirerek, en ufak bir hastalıkta bile muayene olmak için, günlerce, haftalarca sıra beklediklerini belirtiyorlar. Önceki yıllar da ve depremden sonra şehre yeni hastane projeleri kazandırılacağını söyleyen siyasileri de eleştiri yağmuruna tutan bazı vatandaşlar, şu sözleri kaydettiler, “Milletvekilleri, sürekli müjde müjde diyerek hastane konusunda bizlere umut veriyorlardı. Hani nerede müjde? Biz mi göremiyoruz? Seçim öncesi vaatlerde bulunan milletvekilleri, deprem oldu, hastane kalmadı, böyle bir zaman da yapılmayacaksa bu müjdeler, ne zaman yapılacak, sizlere soruyoruz?

SAĞLIK HER ŞEYİN BAŞIDIR

Bakanlık ücretsiz veriyor, öğretmenler ücretli istiyor Bakanlık ücretsiz veriyor, öğretmenler ücretli istiyor

Gazi Kışlası’nın olduğu bölgeye 250 yataklı modern hastane inşa edilecek ti ne oldu o projeye? Hasancıklı taraflarına 850 yataklı tam teşekküllü hastane yapılacaktı, bu projeye ne oldu? Neden hala temeller atılmıyor? Elimizde olan hastanelerde yıkılıyor, bu durumda bile yeni hastanelerin temelleri atılmıyorsa, bizim hiç umudumuz kalmıyor. Her gün isyan ediyoruz. Sağlık her şeyin başıdır, sağlık olmazsa hiçbir şey olmaz.

HASTANE YAPILACAK BAŞKA YER Mİ KALMADI

Necip Fazıl Şehir Hastanesi, depremlerce ciddi darbe aldı ve kullanılamaz hale geldi. Böyle bir durumda bile, hastanenin bitişiğine Kadın Doğum Hastanesi’nin temelleri atılıyor, başka yer mi kalmadı, hiç mi ders almadık.

MUAYENELER VERİMLİ GEÇMİYOR

Yörük Selim Devlet Hastanesi’nde sıra bulamıyoruz. Doktorlar günde 100’ü geçkin hastaya bakmak zorunda kalıyorlar ve muayeneler hızlı ilerliyor. Bu durumda da hasta-hekim arasında yeterli bilgi alışverişi maalesef sağlanamıyor. Randevu almak istiyoruz, bulamıyoruz, haftalar sonrasına anca sıra buluyoruz, ciddi bir hastalık durumunda, haftalarca nasıl beklenir?

MİLLETVEKİLLERİNİ SAHADA GÖREMİYORUZ

Biz kendi kafamızdan bir şey istemiyoruz, sadece verilen vaatler, söylenile sözler yerine getirilsin, zaten yeter. 14 Mayıs seçimlerinde halkın oyuyla seçilen ve türlü türlü vaatler de bulunan sayın Milletvekillerinin birçoğunu sahada göremiyoruz bile.”

Haber: Eyüp Kağan Atlı