Rusya Soruşturma Komitesi bugün yaptığı açıklamada “Crocus Belediye Binası konser salonundaki terör saldırısının olduğu yerde, acil servis ekipleri enkazları temizlerken daha fazla cansız bedene rastladı. Molozların temizlenmesi sırasında terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 133 kişiye yükseldi. Arama çalışmaları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Aralarında çocukların da bulunduğu 100’den fazla kişinin ise başkent Moskova’daki hastanelerde tedavi altında olduğu belirtildi. Acil Durumlar Bakanlığı, saldırıyla birlikte başlayan yangına 130 ekibin gece boyunca müdahale ettiğini vurguladı. Moskova Bölgesi sağlık yetkilileri, yaralıların hangi hastanelerde tedavi gördüğüne dair isim listesi yayınladı.

65Fe7C4C6760B0D4Ec99Ac50

PUTİN, SALDIRININ ARKASINDA OLAN HERKESİ TESPİT EDİP CEZALANDIRACAKLARINI İFADE ETTİ

Putin, açıklamasında kolluk kuvvetlerinin saldırının tüm ayrıntılarını açıklığa kavuşturmak için her şeyi yapacağını vurgulayarak 24 Mart Pazar gününü yas ilan etti. Putin ayrıca “Terör saldırısının doğrudan failleri olan, insanları vurup öldürenlerin dördü de bulunup gözaltına alındı. Saklanmaya çalıştılar ve Ukrayna'ya doğru hareket etmeye çalıştılar, burada ön verilere göre Ukrayna tarafında sınırı geçmeleri için bir pencere hazırlandı. Toplamda 11 kişi gözaltına alındı” dedi.
 

Rusya’daki terör saldırısında ölü sayısı 133’e yükseldi

Başkent Moskova ve bölgesinde, terörle mücadele ek tedbirlerinin uygulamaya konulduğunu ifade eden Putin, “Tekrar ediyorum: Rusya'ya, halkımıza yönelik bu zulmü, bu saldırıyı hazırlayan, teröristlerin arkasında duran herkesi tespit edip cezalandıracağız” dedi.

Rusya’daki terör saldırısında ölü sayısı 133’e yükseldi

RUSYA’DA TERÖRİSTLERDEN BİRİNİ ETKİSİZ HALE GETİREN BİR KİŞİYE ÖDÜL VERİLECEK

Rusya Soruşturma Komitesi, saldırı sırasında eşini korumak isteyen bir kişinin kahramanlık göstererek saldırganlardan birini etkisiz hale getirdiği için ödüle layık görüldüğünü duyurdu.

Rusya Soruşturma Komitesi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Terör saldırısı sırasında salonda bulunanlardan biri, benzersiz bir cesaret gösterdi. İnsanların üzerine ateş açan teröristlerden eşini korumaya çalışan bir erkek, teröristlerden birine saldırarak onu etkisiz hale getirdi. Aktif ve kararlı eylemleriyle o an çevresindeki insanların hayatını kurtardı.”

Rusya’daki terör saldırısında ölü sayısı 133’e yükseldi

Kaynak: DHA