Yarıyıl tatilinde çocukluğumun şehri Kırşehir’deyim. Ocak ayında olmamıza rağmen, şaşırtıcı bir ilkbahar sıcaklığı beni karşıladı.  

Karasal iklimin hâkim olduğu İç Anadolu Bölgesi’nde de mevsimlerin aklı karışmış. Kırşehir, resmen küresel ısınmanın diyetini ödüyor desem haksız sayılmam. Dışarıda ne kar ne yağmur var. 

Kahramanmaraş gibi Kırşehir’de susuz kış yaşıyor. 

O kadar ki bozkırın insanları kar duasına çıkıyor. 

Kırşehir’de moraller bozuk, yüzler gülmüyor. 

Âmâ bir taraftan da maaşlara yapılan yüzde 83 zamla bayram eden PETLAS işçileri var. 

9 bin TL alan PETLAS işçisinin maaşı yapılan zammın ardından 16 bin TL'ye çıkmış, ek ücretler ve sosyal yardımlarla bu rakam 20 bin TL'yi buluyor. 

Hatırlıyorum;1989 yılında PETLAS çalışanları, devlet tarafından işletilirken bu derece yüksek maaş alıyorlardı. Fakat siyasilerin elinde oyuncak olan bu işletme yıllarca zarar etti. Devletin sırtına kambur oldu. 

Öyle zaman geldi ki PETLAS yönetim kurulunda siyasilerin atadığı inşaat boyacıları, terziler yönetim kuruluğu üyeliği yaptılar. 

Sonunda da özelleştirmeye gidildi.1997 yılında KOMBASSAN…2005 yılında da şimdiki sahibi Abdulkadir Özcan satın aldı. 

PETLAS’ı ayağa kaldıran da AKO yani Abdulkadir Özcan oldu.1970 yılından beri yurt dışından birçok lastik markasının distribütörlüğünü yapan AKO, şimdi PETLAS’ı Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında 82. sıraya getirdi. 

PETLAS savunma sanayinde de büyük roller üstleniyor. 

F-5, F-16 savaş jetlerinin lastiklerinin dünyadaki lisanslı üç üreticisinden biri… 

İHA-SİHA lastiklerinin yanı sıra Kirpi, Ural, STA, Amazon, PARS 6x6, Pusat, Hızır, Kıraç, Cobra gibi taktik tekerlekli zırhlı araçlar ve Seyit, BMC TTAR Tank Taşıyıcılar için özel lastikler üretiyor.  PETLAS, mermi isabet alsa da yola devam edebilen lastiklerle de savunma sanayine güç kattı, birçok ilkler imza attı. 

Türkiye'nin lastik konusunda dışa bağımlığını azaltmak ve özellikle uçak lastiği üretmek hedefiyle kurulan PETLAS, yeni sahibiyle büyük bir başarı hikâyesi yazıyor. 

İç piyasada ve dünyada Made in Türkiye… Başta ABD ve Almanya olmak üzere dünyaya lastik satıyor. 

PETLAS büyüyor; yerli ve milli sanayisi ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 

Tabi ki Kırşehir’de kazanıyor, şehrin lokomotifi… 

PETLAS başarı hikayesi yazarken işçisine de mutlu ediyor. PETLAS yönetimi yüzde 83 zamla işçisinin yüzünü güldürdü. 

4000 çalışanı ile mutlu bir aile tablosu çiziyor. 

Darısı ihracat rekorları kıran Kahramanmaraşlı firmalarımıza…