6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremler kentte büyük yıkıma neden olurken, yıkımın en ağır olduğu bölge ise ‘Eski Maraş’ diye tabir edilen çarşı merkezi ile Dulkadiroğlu İlçesi’nin Doğukent bölgesi oldu. Ülkeyi yasa boğan “Asrın Felaketi” olarak tabir edilen depremler sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı ekipler de kent genelinde zemin etüt çalışmalarına ağırlık verdi. Çalışmalar neticesinde bölgelerde bulunan fay hatlarının durumu da tespit edildi. Onikişubat İlçesi Kuzey kısmında bulunan İstiklal, 5 Nisan, Süleymanşah, Cumhuriyet, Gedemen, Tavşantepe Mahallelerinin yaşlı fay hatları üzerinde olduğu ve bu fayların deprem üretmeyen faylar olduğu öğrenildi.IMG_6986

GENÇ FAYLAR İÇİN YAPILAŞMA YASAĞI SÖZ KONUSU

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Melike Özdemir, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısında iş insanlarına yönelik bilgilendirmelerde bulundu. Melike Özdemir, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Binevler hizasındaki yolumuzun üst tarafında bulunan mahalleleri kapsayan alandaki fayların, yaşlı faylar olduğu ve deprem üretmeyen faylar olduğu tespit edildi. Bu söylediğimiz alanda yapısal anlamda ruhsat işleri devam edebilir. Genç faylar için yapılaşma yasağı koyulma durumu söz konusu. Özellikle üniversitenin karşısındaki alanda yeni ve diri faylar olduğu için hasar tespitinde de çok ağır hasarlar ortaya çıktı. Bu alanla alakalı elimizde net bir rapor çıkmadan herhangi bir hareket kabiliyetimiz olmuyor. Ay sonunda inşallah raporlama işleminin biteceğini konuştuk. Zemin etütleri raporlandığında biz gerekli ilçelere yetkileri vereceğiz” dedi.

Mahçiçek, “Bugüne kadar yapılan seçimlerin tümünde Onikişubat ilçesi 1’inci olmuştur” Mahçiçek, “Bugüne kadar yapılan seçimlerin tümünde Onikişubat ilçesi 1’inci olmuştur”

Haber: Eyüp Kağan Atlı