Afşin'de  13 kişi yakalandı Afşin'de 13 kişi yakalandı

1996 yılında Dulkadiroğlu İlçesi Erkenez Mahallesi’nde yapılarak Kahramanmaraş’a kazandırılan ve uzun yıllar kent halkına hizmet etmesinin yanı sıra gerek nüfus artışı gerekse de teknolojisinin yetersiz olması nedeniyle artık ihtiyaca cevap veremez duruma gelen Kahramanmaraş Havalimanının yeni ve modern bir şekilde yapılması kararı alınmıştı. Kahramanmaraş’ta her geçen gün önemini artıran havayolu ulaşımının daha konforlu ve daha rahat bir hale gelmesi amacıyla, DHMİ tarafından 2016 yılının Temmuz ayında ihalesi yapılan ve 17 Aralık 2016’da dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan Kahramanmaraş Havalimanı 2019 yılında tamamlanarak yeniden hizmete başlamıştı. Yeni bir havalimanı olmasına karşın yaşanan ILS cihazı ve teknik problemler nedeniyle uçakların piste sağlıklı iniş imkânı bulamayarak sürekli çevre havalimanlarına yönlendirmesi yöre halkını ve sıklıkla kente iş seyahatlerine gelen vatandaşları çileden çıkartmıştı.

qqq

150 GÜNDE TAMAMLANACAK

Devlet Hava Meydanları İşletmesince hazırlanan raporlarda en tehlikeli havalimanlarından birisi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş Havalimanı’ndaki ILS cihazı sorunu için nihayet düğmeye basıldı. Bu kapsamda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) Kahramanmaraş Havalimanı Offset Localizer Sahası Yapılması için ihale yapacak. Kahramanmaraş Havalimanı Offset Localizer Sahası yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19’uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektronik ortamda EKAP üzerinden alınacak. İhaleye teklifler 18 Nisan Salı günü 15.30’a kadar verilebilecek. İhale dökümanında projenin 150 günde tamamlanması öngörüldü. Projenin tamamlanıp faaliyete başlamasıyla kentin yıllardır kanayan yarası olan havalimanı sorunu çözüme kavuşmuş olacak.

OYUNLARADA KONU OLDU

Pilotların özellikle sisli ve karlı havalar gibi görüş mesafesinin çok düşük olduğu zamanlarda inişlerini büyük ölçüde kolaylaştıran sistemin havalimanına bir türlü kurulamaması uçak simülasyon oyunlarına bile konu olmuştu. Oynayanlara gerçek pilotluk tadı bırakan uçak simülasyon oyunu ‘Microsoft Flight Simulator’ Türkiye’nin en zorlu havalimanı olarak Kahramanmaraş Havalimanı’nı belirlemişti.

ALETLİ İNİŞ SİSTEMİ (ILS) NEDİR?

Aletli İniş Sistemi (ILS), pist başına yerleştirilmiş vericiler vasıtasıyla uçakların inişine yardımcı olan bir hassas yaklaşma sistemi. ILS, uçağın pist başına kadar hassas yaklaşmasını sağlayan bir seyrüsefer yardımcı sistemidir. Bulut tavanının alçak, görüş faktörlerinin kötü olduğu hava koşullarında, uçağın alçak bir biçimde piste yaklaşmasını ve piste elektronik cihazlarla emniyetli iniş yapmasını sağlar. Pilota istikamet ve süzülüş hattı bilgisi verir. Pilotların özellikle sisli ve karlı havalar gibi görüş mesafesinin çok düşük olduğu zamanlarda inişlerini büyük ölçüde kolaylaştıran sistem.

Haber: Emrah Özdemir