Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için geri sayım devam ediyor. 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde uygulanacak “Seçim takvimi” Resmi Gazete’nin 14 Mart tarihli sayısında yayımlanmıştı. Seçim takvimine göre cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular 19 Mart’ta başlamış, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanı adaylarını 31 Mart’ta ilan etmişti. Milletvekili aday listeleri ise 9 Nisan’da YSK’ya bildirildi. Bu doğrultuda partilerde adaylarını açıklarken, Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Ömer Oruç Bilal Debgici, Mevlüt Kurt, Tuba Köksal, Prof. Dr. Mehmet Şahin, Hasan Gezginç, Koray Kıraç ve Ramazan Gürbak AK Parti’den Kahramanmaraş milletvekili adayı gösterildi.  Kahramanmaraş’ta mevcut milletvekillerinin hiçbiri yeni döneme aday gösterilmeyerek, yüzde yüzlük bir değişim yaşandığı da gözlemlendi. Her seçim döneminde yüzde 65 ila yüzde 70’lik bir oy oranıyla AK Parti’ye en büyük desteği veren illerin başında gelen Kahramanmaraş’ta yine beklenilen adaylar gösterilmedi. Gösterilen adayların birçoğunun şehirle alakası olmadığı ve daha çok Ankara’da ikamet ettikleri belirlendi. Halkın sorunlarıyla birebir ilgilenen ve çözüm odaklı yaklaşımlarıyla bilinen Celalettin Güvenç ve Ahmet Özdemir’in de yeni dönemde aday gösterilmemesi seçmenin güvenini sarstı.

HALKIN EN ÇOK İSTEDİĞİ İSİM GÜRBAK SON SIRADA

Öte yandan Muhtarlar Derneği Başkalığının yanı sıra Serintepe Mahalle Muhtarlığı yapan ve halkın en çok istediği isim olan AK Parti’nin listesinde 8. sırada yer alan Ramazan Gürbak’ın da son sırada olması seçmeni derinden üzdü.

ERKOÇ’UN İSMİNİN YER ALMAMASI HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATTI

İlçe Başkanlığı, İl Başkanlığı ve Belediye Başkanlığı gibi görevlerde bulunan ve görev yaptığı süre boyunca gönüllere girmeyi başaran Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş halkının aday olarak görmek istediği isimlerin en başında geliyordu. Ancak açıklanan listede Erkoç’un isminin yer almaması kentte hayal kırıklığı yaşattı.

PROF. DR. VAHİT KİRİŞÇİ

1960 Kahramanmaraş doğumlu olan ve listede 1. sırada bulunan  Prof. Dr. Vahit Kirişçi, 40 yıl önce Kahramanmaraş’ı terk ederek Adana’ya yerleşti.  22. ve 23. dönem Adana Milletvekilliği yapan Kirişçi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı yaptı. 23. Dönem'de aynı komisyonun Başkanlığına yeniden seçildi. Geçtiğimiz yıl  Bekir Pakdemirli'nin istifa etmesi üzerine ise Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı.

ÖMER ORUÇ BİLAL DEBGİCİ

1974 yılında Kahramanmaraş’ta doğan ve inşaat mühendisi olan 2014’te de AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Kurucu Başkanlığı görevini yapan Ömer Oruç Bilal Debgici, yaklaşık 2 dönem bu görevi yürüttü. 2018’de yapılan AK Parti 6’ncı olağan Genel Kurulunda İl Başkanlığına seçilen Debgici, 2021 yılına kadar bu görevi icra etti ve daha sonra İl Koordinatörü olarak atandı.

TIR karşı şeride geçti: 1 ölü, 6 yaralı TIR karşı şeride geçti: 1 ölü, 6 yaralı

AV. MEVLÜT KURT

AK Parti’nin 3. sırasında bulunan Mevlüt Kurt’ta Elbistan doğumlu. Daha önce Elbistan İlçe Başkanlığı yapan Kurt, aynı zamanda Kahramanmaraş Barosu Elbistan Temsilcisiydi.

TUBA KÖKSAL

Kahramanmaraş’la fazla bir bağı bulunmayan AK Parti 4. sıra adayı TUBA Köksal 1978 Ankara doğumlu. AK Parti Genel Merkez Kadın Kollarında 2012 yılından itibaren; Tanıtım Medya, Teşkilat ve Yerel Yönetimler birimlerinde başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan Köksal 2012-2014 yılları arasında 1. Bölge koordinatörü olarak teşkilat çalışmalarında görev aldı. 2016-2018 yılları arasında Genel Merkez Kadın Kolları Tanıtım Medya Başkanlığı görevini yürüttü. 2018-2021 yıllarında Genel Merkez Halkla İlişkiler başkan yardımcılığı görevini sonrasında da Sosyal Politikalar başkan yardımcılığı görevinde halen devam etmekte.

PROF. DR. MEHMET ŞAHİN

Kahramanmaraş doğumlu olan ve sürekli farklı şehirlerde ikamet eden Prof. Dr. Mehmet Şahin üniversite eğitimini ODTÜ Tarih bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini ise ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Prof. Dr. Mehmet Şahin doktora eğitimini ise Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Şahin, 13 yıl Gazi Üniversitesi, uluslararası ilişkiler bölümünde çalıştı. Şahin, halen Polis Akademisi, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü'nde Prof. Dr. olarak çalışmaktadır. Şahin, aynı zamanda Polis Akademisi Uluslararası Terör ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi'nin müdürlüğünü yürütmekte.

HASAN GEZGİNÇ

Hasan Gezginç, 1971 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1993 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünden mezun oldu. 1996 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans eğitimini ve 2018 yılında aynı üniversitede doktora eğitimini tamamladı. 04 Haziran 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atanan Gezginç, evli ve 3 çocuk babasıdır. Yerli ve yabancı çok sayıda makalesi bulunan Hasan Gezginç iyi derecede İngilizce bilmektedir.

KORAY KIRAÇ

1975 Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde doğan Koray Kıraç, çeşitli STK’larda görev aldı. Hali hazırda Afşin ilçesinde ticari faaliyetleri yürütmekte ve evli 3 çocuk babası.

Haber: Emrah Özdemir