28 Haziran’da idrak edeceğimiz kurban bayram öncesi geçtiğimiz günlerde kurbanlık fiyatları açıklanmıştı. Bu durum üzerine Kahramanmaraş Canlı Hayvan Pazarı’nda kurban bayramına bir aydan kısa süre kalması sebebiyle hareketlilik başladı. Esnaf, vatandaşı alışveriş için pazara davet ederken, açıklanan fiyatlara takılmamalarını, pazarda görücüye çıkan hayvanların, açıklanan fiyatlardan daha uygun olduğunu söyledi.

IMG_2302

İNSANLARIMIZI PAZARLARA DAVET EDİYORUZ

Açıklanan fiyatların yüksek olduğunu vurgulayan kurbanlık satıcısı Ahmet Kazancı, ‘’Kurban Bayramı yaklaşıyor. Allah milletimize yardım etsin, açıklanan kurbanlık fiyatları pahalı. Vatandaşlar ne yapacak, nasıl alacak bilmiyorum. Bu fiyatlara bizde şaşkınız, vatandaşlarda şaşkın. Küçükbaş hayvanın kilosu 100 ile 110 TL arasında satılıyor. Allah vatandaşımıza yardım etsin. İnşallah Kurban Bayramını güzel bir şekilde geçiririz. Şu anda pazarda yoğun bir hareketlilik yok, bayrama 10 gün kala hareketlilik artar diye düşünüyorum. Hayvanlar çok olursa fiyatlar sabit olur. Ama hayvan sayısı az olursa fiyatlar artar. İnşallah fiyatlar düşer ve vatandaşımızın hepsi kurbanlıklarını rahat şekilde alır.

HENÜZ AZ TALEP VAR

Başka bir satıcı Kürşat Giler konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Kurbanlıklarımız gelmeye başladı. Henüz az talep var, gelen talepleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Çebiş ve koyunlarımız var, müşterilerimize en güzel şekilde vermeye çalışıyoruz. Fiyatlar açıklandı. Bu fiyatlar üzerinden müşterilerimizin taleplerini değerlendireceğiz. Vatandaşlarımızı pazara bekliyoruz. Muhakkak pazarı görsünler, dışarıya göre fiyatlar daha uygun oluyor.”

HAYVANLARIMIZ KONTROL ALTINDADIR

Ali Gürsoy da durumu şöyle özetledi: “Kurban bayramı yaklaşıyor. Kahramanmaraş insanı inançlıdır, kurbanını itikatlı şekilde keser. Pazardaki hayvanlarımız kontrol altındadır. Veteriner kontrolünden, Tarım İl Müdürlüğü’nün kontrolünden geçerek gelir. Fiyatlar açıklandı fakat piyasaya göre bu fiyatlarda azalma olacaktır. İnşallah vatandaşlar güzel bir bayram geçirir, herkes kurbanını keser. Pazarda çeşit çok olduğu için kıyaslama şansları var. Gelsinler görsünler, sağa sola gitmesinler çünkü pazar dışında fiyatlar oldukça pahalı.”

BİZ FİYAT OLARAK DAHA UYGUN SATIYORUZ

Vatandaşları pazarlara davet eden pazar esnafı Ejder Çabuk, “Kurban Bayramına az bir süre kaldı. Kurbanlıklarımız gelmeye başladı. Fiyatlar açıklandı ama devletimizin açıkladığı fiyatlar çok yüksek. Biz fiyat olarak daha uygun satıyoruz. Hayvan pazarlarında fiyatlar daha uygun, tüm halkımıza yetecek kadar hayvanımız var. Halkımızı hayvan pazarlarımıza davet ediyorum. Hareketlilik başladı. Vatandaşlar gelip ayırtıyorlar. Birkaç tane ayırdığım kurbanlık oldu” şeklinde konuştu.

AÇIKLANAN FİYATLAR BİZİM GÜNDEMİMİZ DEĞİL

Açıklanan fiyatları gündeme almayacaklarını belirten bir diğer pazar esnafı Vakkas Eryılmaz, “Kurban fiyatları açıklandı ama biz onu gündeme almayacağız. Vatandaşın durumu belli, gücü yeten var, yetmeyen var. Benim hayvanımı hangi fiyat kurtarırsa onu ele alacağız. Açıklanan fiyatlar bana göre yüksek. Biz o fiyatın daha altına satacağız. Vatandaşlara tavsiyem, başka yerlere gitmesinler, en uygun yer burası. Endişe etmesinler, hayvanlarda sıkıntı yok ve pazarımızda hayvan bolluğu var” ifadelerini kullandı.

KURBANLIKLARIMIZ BOL

Pazarda kurbanlık hayvan satan ve profesyonel kasapların kesim yaptığını vurgulayan Alican Taşçı ise, “Hayvan pazarlarımızda fiyatlarımız çok uygun. Pazarda hayvan çokluğu, çeşit çokluğu olduğu için açıklanan fiyatın altında olacak. İnsanlarımızı pazarlara davet ediyoruz. Hepsi kendi hayvanlarımız. Burada profesyonel kasaplarımız eşliğinde kesip tertemiz şekilde teslim ediyoruz” dedi.

Haber: Eyüp Kağan Atlı