1 Aralık’tan itibaren yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlara zorunlu kış lastiği uygulaması getirilmişti. Bu uygulama ile kış şartlarına göre önlemini almayan araçların yolu kapatması nedeniyle diğer araç sahiplerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması amaçlanıyor. Kahramanmaraş’ta geçtiğimiz yıl şehir merkezine 50 cm civarında kar yağmıştı. Bu yılda aynı şekilde yağması durumunda kış lastiği takmayan özel araçlar zor durumda kalacak gibi görünüyor. Binek tipi araçlara kış lastiği zorunluluğu yok ama işin uzmanları takılmasını tavsiye ediyor. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Balas Oto Lastik İşletmecisi Ümra Balık, cezaların caydırıcı olması nedeniyle özel aracı olan Kahramanmaraşlı vatandaşlarda kışın kış lastiği takma bilincinin yavaş yavaş oluştuğunu belirtti.

IMG_9865

KAHRAMANMARAŞLI VATANDAŞLAR BU İŞİN BİLİNCİNE VARDI

Balas Oto Lastik İşletmecisi Ümra Balık, “Kahramanmaraş’ta kış lastiği bilinci kanun geldikten sonra oluşmaya başladı. Hani bizde cezalar hep caydırıcıdır ya, cezalardan sonra Kahramanmaraşlı vatandaşlar bu işin bilincine vardı. İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde kullanılan kış lastiği, bizim bölgemizde kullanılmazdı. İnsanlar şunu derdi; ‘Kahramanmaraş’a senede bir gün kar yağıyor onun içinde kış lastiği takmaya değmez.’ Bunlardan biri de bendim lastik satıcısı olduğum halde. Eskiden kış lastikleri bu kadar teknolojik değildi, gürültü çıkarırdı ve yakıt tüketiminde tasarruf sağlamıyordu ama şimdi öyle değil. Şuan da kış lastiği takmayan yanlış yapar. Dört mevsim lastik yüzde 80 kış lastiği özelliği bulunan lastiktir. Yani kış lastiği gibi performans alabileceğiniz özel bir lastik. Bizim bu bölge için ideal bir lastik. İnsanlar yazın ayrı kışın ayrı lastik takmak yerine bu işi 4 mevsim lastik ile bitirmeyi amaçlıyor. Daha yoğun kış yaşayan yerlerde insanlar yaz ve kış lastiğini ayrı ayrı kullanırlar.  Ama bizim burada insanlar 4 mevsim lastiğe yöneliyor. Sebebi insanlar 8 tane lastik almak istemiyor. Şuandaki teknolojide belli markaların 4 mevsim lastiklerini şiddetle tavsiye ederim. Bazı satıcı ve müşteriler yaz lastiğine yani yağmurda kullanılabilen lastiğe de 4 mevsim lastik diyorlar. O yaz lastiği artık milletin bunun bilincine varması lazım. Eskiden yaz lastiğine 4 mevsim deniyordu. Ama gerçek 4 mevsim lastik piyasaya çıkınca yavaş yavaş insanlarda bu bilinç oluşmaya başladı. 4 mevsim lastik karda, yağmurda ve kuru zeminde iş gören lastiktir. Bu her markada yok ve olan markalarda da kalitesi değişiyor. Özellikle bizim bu bölgelerde en çok tercih edilen lastiktir. 4 mevsim lastiğini her zaman kullanabiliyorsun ama kış lastiğini yazın kullanamıyorsun. Kış lastiğinin özelliği gereği hava ısındıkça tutunması azalır ve aşınması hızlanır. Kış lastiğinin düşmanı sıcak asfalttır. Hava ısındığında kış lastiğini çıkaracaksın “ ifadelerini kullandı.   Ekran Alıntısı 1-5

VALİLİĞİN İNİSİYATİFİNE BIRAKILMIŞ BİR ŞEY

Kahramanmaraş ve çevresinde kış lastiği uygulamasının hususi araçlarda zorunlu olmadığını belirten Balık, “Kış lastiği uygulaması bizim bu bölgede otomobillere yani binek araçlarda zorunlu değil. Valiliğin inisiyatifine bırakılmış bir şey. Yük ve yolcu taşıyan araçlara Türkiye’nin genelinde zorunlu.  Özel araçlara ise İç Anadolu bölgesinde Ankara gibi illerde zorunlu kış lastiği uygulaması var. Kahramanmaraş’ta zorunlu değil ama Kayseri’de trafik ekipleri çevirdikleri zaman cezai işlem uygulayabilir. Senin kış lastiğin yok diyerek, cezayı yazabilir. Ama Kahramanmaraş merkezde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu yok. Bana kalırsa kış lastiği bilinci gelişmesi lazım. Kışın nasıl kendi ayakkabımızı değiştiriyorsak arabamızın ayakkabısı olan lastiğini de değiştirmemiz lazım. Geçen sene gördük çok kar yağmıştı. Kış lastiği olanlar evine 15 dakikada vardı. Bunlardan bir tanesi de benim. Kış lastiği olmayan da arabalarını bırakıp yayan bir şekilde evine gitti. Buna değer mi, değmez. Vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum, kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullansınlar. Tabiri caizse kendileri nasıl ayakkabılarını değiştiriyorsa arabalarının da lastiklerini değiştirsinler. Bunu yapmazlarsa bir gün parası çıkar. Kış lastiği kullanmak külfet değil, emniyettir. Sonradan pişman olmaya gerek yok. Bir fren de parası çıkıyor. Kışın zor koşullarda rahatlıkla evinize gidebiliyorsunuz. Can, trafik ve mal güvenliği için herkesin takması gerekiyor. Bazı kesim takıyor, bazı kesim takmıyor. Kış lastiği takmayanlar kar yağdığında trafiği tıkıyorlar. Bu sefer ne oluyor? Kış lastiği takmayanlar trafiği kapattığı için takanlarda yolda kalıyor. Herkesin kış lastiği, bu bölgeler için en az 4 mevsim lastiği olması lazım” diye konuştu.

IMG_9871

Kahramanmaraş'ta 4.1 büyüklüğünde deprem Kahramanmaraş'ta 4.1 büyüklüğünde deprem

Haber: Emrah Özdemir