Dulkadiroğlu ilçesinin bertiz bölgesinde yetişen kabarcık üzümü çeşitli şireye dönüyor. Bu üzümden genelde pekmez ve bastık elde edilirken bu iki üründe kentte kış aylarında sofraların vazgeçilmezi oluyor. Şehir içi ve şehir dışından oldukça taliplisi olan bastığın bir diğer adı pestil olarak biliniyor. Bastık tatlı bir ürün olmasına rağmen organik pekmezden yapıldığı için herhangi bir şeker içermemesiyle de meşhurluğunu sağlıklı olmasıyla taçlandırıyor.

Whatsapp Image 2024 01 21 At 14.17.18

BASTIK, BERTİZ KABARCIĞINDAN YAPILAN TAMAMEN DOĞAL BİR YİYECEKTİR

Bastığın, Kahramanmaraşlı vatandaşların yanı sıra şehir dışından gelen misafirlerin de vazgeçilmez tercihlerinden biri olduğunu söyleyen Maraş Yöresel Satış Danışmanı Murat Erdem; “Maraş pestili veya bastığı olarak anımsadığımız Maraş'ımıza özgü olan bastık, Kahramanmaraş üzümü olan Bertiz kabarcığından yapılan tamamen doğal ve organik bir yiyecektir. Bastığın muskası da var, içine ceviz veya fıstık koyulup üçgen şeklinde sarılır, öyle de satılıyor.  Bizim Maraşlılarımız bunu bastık olarak bilir. Şehir dışından gelen arkadaşlarımız pestil olarak bilir. Organik, doğal yapılmış bir ürün üzüm pekmezinden yapılarak meydana gelen bir üründür. Bağ zamanı öncelikle kaynatıp, pekmez haline getirilir, sonrasında çarşaf üzerine ince şekilde serim yapılır. Ondan sonra 3-5 gün o çarşaf üzerinde kuruduktan sonra çarşaftan çıkarılıp katlanır ve satış noktalarına gönderim yapılır.

Whatsapp Image 2024 01 21 At 14.17.19

Onikişubat adayı Hanifi Toptaş; Garbi Caddesi esnaflarıyla bir araya geldi Onikişubat adayı Hanifi Toptaş; Garbi Caddesi esnaflarıyla bir araya geldi

EN HAKİKİ OLANI ÜZÜM SUYUNDAN YAPILAN BASTIKTIR

Şehir dışındaki insanların oldukça ilgisini çeken bir ürün. Bastığın cevizlisi, fıstıklısı muska halinde satılırsa daha güzel ilgi çeker. Tamamen Maraş yöremize, Maraş'ımıza ait bir ürün Bastık, 7. ayla 11.ay arasında yapılan bir ürün. Sonrasında soğuk havamızda her zaman muhafaza ediyoruz. 365 gün tezgahımızda satılabilen bir ürün. Kilogram fiyatı değişiyor. 150 TL’den başlar 300 TL’ye kadar olan çeşidi var. Üzüm suyuyla yapılan ürün 300 TL, sade pekmezden yapılan 200 TL, şeker ve pekmez karışık olan 150 TL gibi rakamlarda satışa sunuluyor. Tabii ki en doğalı, en hakiki olanı üzüm suyundan yapılan bastıktır. Çünkü onda şeker tamamen yok, sadece üzümün suyundan yapılmış olan ürün daha organik. Sağlıklıdır, tamamen kış yiyeceği, enerji deposu ve kansızlığa birebirdir. Bunu bizim yöremizde, Kahramanmaraş'ta içerisine ceviz bırakarak, dürüm yapıp yerler ve çok sevilir.”

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN