Kahramanmaraş Yeni Sanayi Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şeref Kazancı, her hafta Cuma günü canlı olarak yayınlanan Manşet’le Açık Oturum programının 30. bölüm konuğu oldu. Manşet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz’ın sunumuyla Manşet Gazetesi’nin Facebook sayfası, Youtube kanalından ve Radyo Fresh 99.1 frekansından canlı olarak yayınlanan programda konuşan Başkan Şeref Kazancı, Kahramanmaraşlı esnaflara sosyal tesis müjdesi verdi. Kazancı, “Üyelerimize, esnafımıza güzel bir sosyal tesis kurma fikrimiz var. İçerisinde düğün salonu olan emekli esnaflarımızın bir araya gelebileceği, böyle lokal tarzında, eskiden Maraş Kulübü derlerdi onun gibi sosyal bir tesis kurma fikri kafamda hep vardı. Esnaflarımızın kartını beyan ederek özel indirimden yararlanabileceği bir misafirhanesi olan güzel nezih bir yer. Bunun yanında oğlunun veya kızının düğünü olacak esnafa indirimli bir fiyatla hizmet verecek bir düğün salonu gibi aklımda güzel bir tasarı var.  Bütçemizde buna uygun oluşuyor. Yani imkânlarımız oluşuyor. Genel Merkezle nasıl anlaşırız bu konuda bilmiyorum ama genel merkezi de ikna edip inşallah böyle bir tesis kurmayı düşünüyorum” dedi.tek

KOOPERATİFİ KURMAK İÇİN 8 - 9 AY GİBİ BİR SÜRE UĞRAŞTIK

Kooperatifi kurarken zorluklar çektiklerini aktaran Başkan Şeref Kazancı, “1997’li yıllarda Kahramanmaraş'ta bir tane Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi vardı. O günlerde bizlerde esnaflık yapıyoruz. Kendi işimizi kurmaya çalıştık ve kurduk. Kredi için nakit ihtiyacımız oldu. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nden bugünün parasıyla 10 bin lira kredi aldık. Kredi almak için günlerce çok sıkıntı yaşadık. Yaşadığımız sıkıntıları bir yerde gündeme taşıdık. O zamanda Kuyumcular Odası Başkanı Azmi Becerikli abime anlatmıştım. Bir gün hiç unutmuyorum yanıma geldi. ‘Seninle Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi kuracağız burada sen de başkanlık yapacaksın.’ Dedim abi ben ne anlarım başkanlıktan. ‘Hem de çok iyi anlarsın bu işi çok da iyi yaparsın’ dedi. Kooperatifi kurmak için 8 - 9 ay gibi bir süre uğraştık. Çünkü o zamanlar kooperatif kurmak zordu. 50 küsür esnaf vardı. O kadar esnafın sorunları ile uğraşmak kolay değildi. Uzun süre uğraşıldı. Allah'a şükür o zaman işte noterin de desteğiyle biz kooperatif kurduk. Kurunca da Kahramanmaraş'ta ikinci bir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi olmuş oldu. Elimizden gelenin en iyisini yaparak bugünlere kadar taşıdık” diye konuştu.

BİR MÜŞTERİYE NASIL HİZMET VERİLİYORSA BİZDE O ŞEKİLDE ESNAFA HİZMET VERMEYE ÇALIŞTIK

Esnaflara en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştıklarını belirten Başkan Kazancı, “Biliyorsunuz esnaf biraz tedirgin bir toplumdur. Genelde böyle kurumlara özellikle devlet kurumlarına gidildiği zaman böyle bir tedirginlik söz konusudur. Bu yıllardır süregelen bir durumdur. Biz bu aşamada bunu yıkmaya çalıştık, esnaf gelsin güler yüzle karşılansın. İhtiyaçları neler rahatlıkla sorsun. Yani bir müşteriye nasıl hizmet veriliyorsa bizde o şekilde esnafa hizmet vermeye çalıştık. Bunu da az çok başardığımıza inanıyorum. Kredi için şartlarımız, öncelikle başvuru yapanın esnaf olması gerekiyor. Devletin vergi mükellefi olacak. Esnaf Sicil kaydı olacak. Yani oda kaydı ve sicil kaydı olacak. SS Yeni Sanayi Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi olarak 4 binin üzerinde esnafa kredi verdik. Verdiğimiz bu kredileri sanayicilerimiz genelde işini büyütmek veya malzeme çeşidini arttırmak amaçlı kullandı. Taşımacılık yapan esnaflarımız kamyonunu yenilemek için kullandı. Kahramanmaraş’taki yenilenen halk otobüsleri için Halk Bankası ve o dönemdeki Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un desteğiyle üçlü bir şekilde koordineli olarak yaklaşık 150-160 tane aracın kredisini biz verdik. Kredisini ödeyemeyen esnaf çok az. Esnafımız gerçekten çok iyi niyetli, borcuna çok sadık. Yani kesinlikle çok başına bir olağanüstü bir olay gelmediği sürece aldıkları kredileri geri ödüyorlar” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ ESNAFIMIZ İÇİN ÇOK GÜZEL BİR SOSYAL ALAN OLACAĞINA İNANIYORUM

Üyelerine ve esnaflara özel sosyal tesis kurma fikri olduğunu ifade eden Kazancı, “Bizim burası hizmet sektörü, kredi veren bir kurum ama yakın zamanda bir ziyarette dikkatimi çeken bir şey oldu. Fethiye'deydim, biraz rahatsızlandım, hastaneye gittim. Fethiye'de işte Esnaf Hastanesi büyük, geniş ve modern bir hastaneydi. Esnaf Hastanesi olunca dikkatimi de çekti. Benim kooperatif başkanı olduğumu öğrenince bir ilgi gösterdiler. Dediler ki: ‘Siz kooperatif başkanıymışsınız, burasıda kooperatife ait bir hastane size özel indirim yapıyoruz. Bu durumdan çok mutlu oldum. Sordum, araştırdım 450 personeli olan devasa bir hastaneymiş. Çok hoşuma gitti ve o günden beri kafamda hep böyle hayalime giren, rüyalarıma giren bir olay var. Benim de kafamdaki şey şu; yani üyelerimize, esnafımıza sosyal güzel bir tesis kurabiliriz. İçerisinde düğün salonu olan emekli esnaflarımızın bir araya gelebileceği, böyle lokal tarzında, eskiden Maraş Kulübü derlerdi onun gibi sosyal bir tesis kurma fikri kafamda hep vardı. Esnaflarımızın kartını beyan ederek özel indirimden yararlanabileceği bir misafirhanesi olan güzel nezih bir yer. Bunun yanında oğlunun veya kızının düğünü olacak esnafa indirimli bir fiyatla hizmet verecek bir düğün salonu gibi aklımda güzel bir tasarı var.  Bütçemizde buna uygun oluşuyor. Yani imkânlarımız oluşuyor. Genel Merkezle nasıl anlaşırız bu konuda bilmiyorum ama genel merkezi de ikna edip inşallah böyle bir tesis kurmayı düşünüyorum. İnşallah sağlıklı yaşarsak, yaşımızda buna müsait olursa yapmayı düşünüyorum. Böyle bir lokal olursa emekli esnaflarımız kendi arkadaşlarını da orada görür ve sohbet eder. Vaktinin büyük bir bölümünü orada geçirir.  Emekli esnafımız için çok güzel bir sosyal alan olacağına inanıyorum. Bu sosyal tesisin geliri kendini korursa yeterlidir” sözlerini kullandı.  

İstanbullu hamburgerci depremzede çocuklar için tezgah başına geçti İstanbullu hamburgerci depremzede çocuklar için tezgah başına geçti

Haber: Emrah Özdemir