Bir ara dilimiz gramer özellikleriyle yeni kelimeler üretir bunlar da geniş manaları kucaklar, zihinlerde  anlaşmaz sanılan nice olaylar açıklığı kavuşurdu. Ne oldu ne bitti anlamak hayli zor. Geçen yüzyıla bakıyorum yapılan tartışmalar ortaya konulan fikirler çok basit geliyor dahası bunda biraz kasıt da varmış gibi bir mana da çıkartıyorum.

Aziz Türk milletine ne yapılıyor?

Hikmet anlayışımız buna cevaplar verecek ama biz cevaplar içerisinden de yeni sorular çıkartacak dahası işleri daha bir çıkmaza sokacak durumdayız.

İnsanlar hakkında konuşup yazmak hayli zor. Biyografi tarzında yazılan eserler insana ışık olur kendini ve etrafını aydınlatır.

Son zamanların güzel bir eseri hakkında bir iki kelam etmek istiyorum. Mehmet Nuri Yardım Bey KALEM EFENDİLERİ adlı nitelikli eserle bizleri sevindirdi. Onca olumsuz hava içerisinde kalitenin de olduğunu teyit etti. Etrafımızda bulunan insanlardan neler çektiğimiz bilinen bir hakikat ama çizgi üstü insanlar da var onların varlıkları milletimiz dahası insanlık alemi için ışık.

ABİDE ŞAHSİYET  de denirdi böylesi insanlar hakkında bu isimi taşıyın SAMİHA AYVERDİ nin bir de kitabı var. Sayın yazar onlarca hikmet insanı hakkında bizleri aydınlatıp hayatlarından dersler çıkarmamızı sağlıyor. Kitap ele alınan kişiler hakkında ser levha ya da klişe tabir edilen vurgu cümleleriyle başlıyor örneğin NİHAT KEKLİK Hoca için “ felsefeye yerli pencereden bakan alim” derken NAZİK ERİK hakkında “ eğitime adanmış hayırlı bir ömür” tabiri kullanıyor ki bu bize derin hikmetlerle karşı karşıya olduğumuzu hatırlatıyor.

Kalem hakkında önsözde hayli bilgiler de okuyoruz.

Sayın yazar ele aldığı üstadlar hakkında kısmı biyografi bilgiler yanında değerlendirmeler de yapıyor. Kitabın orjinalliği de işte burada başlıyor şu ifadeye bakalım “ Ey felsefe ile iştigal eden milliyetçi ve maneviyatçı dostlar! Sahi Nihat Keklik Hoca’nın varlığından haberdar mısınız? Onun hakkında yayınlanmış makaleniz var mı ? Herhangi bir eseri hakkında değerlendirme yaptınız mı? Eserlerini genç felsefecilere tavsiye ettiniz mi?(sh.116)

Kitapta Maraşlı yazarlardan da bahsedilmesi bizler için çok önemli.

Abdurrahim Karakoç, Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil KALEM EFENDİLERİ kitabında yer almış bu hem şehrilerimiz hakkında acaba neler denmiş işte bunları bu kitapta okuyacak Maraş’ın edebiyat dünyası içinde ki yeri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Sayın yazar MEHMET NURİ YARDIM bey güzel işlere imza atıyor yazdığı kitaplar verdi bilgiler yer yerde çevremizde yaşayan insanların hayat durumları hakkında notlar paylaşması katımızda ki değerini arttırıyor. Kitap AKIL FİKİR YAYINLARI’ ndan okura sunuldu bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.