6 Şubat’ta yaşanan depremlerde birçok vatandaşın evi yıkıldı ya da zarar gördü. Yaşanan depremlerden sonra evi yıkılan veya yakınlarını kaybeden vatandaşlara, devlet tarafından nakit yardımların yanı sıra DASK ödemeleri gibi ücretler ödeniyor. Bu kapsamda yardımları değerlendirmek isteyen vatandaşlar kuyumcuların yolunu tutuyor. Vatandaşlar depremlerde gayrimenkullerin yıkılması, altının yükselmesi ve güvenli olması gibi sebeplerden dolayı Kahramanmaraş’ın Tarihi Kapalı Çarşısı içerisinde bulunan kuyumcular çarşısında yoğunluk oluşturuyor.

SEZAİ ÇEVİRİCİ

ALTINLARIN YÜKSEK OLMASINDAN KAYNAKLI VATANDAŞLAR ALTINA YATIRIM YAPMAYI TALEP EDİYOR

Son zamanlarda kuyumculardaki yaşanan yoğunluğun sebebini açıklayan Kuyumcu esnafı Sezai Çevirici, “Depremlerden dolayı insanların evlerinin yıkılmış olması ve çadırlarda kalması, depremzede vatandaşlara sadaka, zekât gibi paraların verilmesi, yakınlarını kaybedenlerin devletten yardım alması, kira, taşıma yardımları, DASK’tan alınan yardımlar ve insanların paralarını güvenli yerde tutamaması, evlerine girememesi gibi durumlardan dolayı vatandaşlar altın almayı tercih ediyor. Bu durumdan dolayı kuyumcularda aşırı bir yoğunluk var. Depremden önce satışlarımız sakindi. Altınların yüksek olmasından kaynaklı vatandaşlar altına yatırım yapmayı talep ediyor. Çünkü depremlerden dolayı insanların mal kayıpları oldu. Bu sebeplerden dolayı vatandaşlar birikimlerini yanlarında bulundurmak istiyorlar. Başka bir sebep ise Türk Lirasının değer kaybetmesinden dolayı insanlar, mevcut paralarının değer kaybetmesini istemiyorlar. Bu sebeplerden dolayı altına bir yöneliş var’’ şeklinde konuştu.

MAHMUT EYİCİL

BU YÜKSELİŞİN SONU GELMEYECEK

Vatandaşların yardımları altın alarak değerlendirdiklerini söyleyen bir başka kuyumcu esnafı Mahmut Eyicil ise, “Depremden sonra vatandaş yatırımların en güzelinin altın olduğunu anladı. Altının değer kazanması yatırımcıları yönlendirdi. Devletin yardımları oldu, depremle ilgili DASK ile ilgili. O yardımları insanlar değerlendirip, yatırım yaptılar. En güvenli yatırım altındır. Bu yükselişin sonu gelmeyecek. Yılbaşında altın 1000-1050 civarlarındaydı. Bugün altın 1375 lira oldu. Bu artışın ilerisi görülüyor. Kuyumcu olarak vatandaşımızın altına yatırım yapmasını tavsiye ederiz” dedi.

ALİ UYAN

MÜŞTERİYE ALTIN YETİŞTİREMİYORUZ

Depremden önce fazla bir yoğunluğun olmadığını söyleyen esnaf Ali Uyan, son zamanlarda kuyumcularda yaşanan yoğunluğun sebebini yaşanan depremlerden dolayı alınan yardımlar olduğunu dile getirdi. Uyan konuşmasına şöyle devam etti: ‘’DASK’tan alınan çeşitli ödemelerin, evleri yıkılan vatandaşların aldığı yardımlar gibi çeşitli yardımları altına yatırdılar. Şu durumda biz müşteriye altın yetiştiremiyoruz, desek yeridir. Fazla bir yoğunluk var. İşlerimiz iyi gidiyor. Yaşanan depremlerde bizim kuyumculuk sektörümüzün çok fazla etkilenmediğini söyleyebilirim. Altına çok yoğun bir yoğunluk var. Gayrimenkuller depremlerden dolayı zarar gördüğü için vatandaşlar yatırım amaçlı altına yöneldi. Gelecek açısından da baktığımız zaman yükselişe devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü biz bu yıl ortalaması itibarı ile Haziran ayında bin 450 lirayı öngörüyorduk ama şu anda neredeyse bin 400’lere yaklaştı. Yılsonu itibarı ile de 2 bin lirayı bulacağı öngörülüyor. Kuyumcu esnafı kadar olmasa da vatandaş da bu durumu yakından takip ediyor. Bu sebepten dolayı altına yoğun bir talep var’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Yunus Emre Bayır