Kahramanmaraş’ta yaz güneşinin kendini göstermeye başlaması ve Kurban Bayramı'nın yaklaştığı şu günlerde, mangal yapmanın tadını çıkarmak isteyen vatandaşlar için alışveriş zamanı geldi. Kebap ve mangal kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan Kahramanmaraş'ta, mangal ve aksesuarlarına olan talep her geçen gün artıyor. Kahramanmaraş'ta mangal sezonunun açılmasıyla birlikte, her türlü bütçeye uygun mangal ve aksesuarlarını bulmak oldukça kolay. Kurban Bayramı yaklaşırken, bütçeye uygun mangal şiş ve ızgara seçmek isteyen vatandaşlar esnafların kapısını çalmaya başladı. Manşet Gazetesi olarak, bu yılın mangal, şiş, ızgara fiyatları ve ürünler hakkında bilgi paylaşımı için Güncel Havalandırma ve Baca Sistemleri işletme sorumlusu Burak Can Güngör‘ü ziyaret ettik.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 09.

MANGAL, IZGARA VE ŞİŞ FİYATLARI

Mangal seçenekleri, her bütçeye uygun olarak 150 TL'den başlayıp 2000 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu fiyat farklılığı, mangalın malzemesine, boyutuna ve markasına göre değişiklik gösteriyor. Özellikle paslanmaz çelik ve döküm mangallar, uzun ömürlü kullanımıyla dikkat çekiyor. İdeal bir mangal deneyimi için gerekli olan ızgaralar ise 70 ile 80 TL arasında değişen fiyatlarla sunuluyor. Mangal keyfini tamamlayan şişlerin fiyatları ise kullanılan malzemeye göre 5 TL'den başlayıp 20 TL'ye kadar ulaşabiliyor.

ALICI TERCİHLERİNE GÖRE FARKLILIK GÖSTEREN PEK ÇOK ÇEŞİT MANGAL BULUNUYOR

Kahramanmaraşlı mangal severler için piyasada birçok farklı model ve marka bulunuyor. Portatif mangallar, balkon ve küçük bahçeler için ideal olurken, büyük piknik alanları ve geniş bahçeler için daha büyük ve sabit mangallar tercih ediliyor. Ayrıca, mangal yapımını kolaylaştıran pratik aksesuarlar ve gelişmiş mangal teknolojileri de alıcıların beğenisine sunuluyor.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 09. (2)

SAĞLIK AÇISINDAN KROM ŞİŞLER, SAĞLAMLIK AÇISINDAN İSE DEMİR MANGALLAR ÖNERİLİYOR

Mangal, ızgara ve şiş hakkında bilgi veren Güncel Havalandırma ve Baca Sistemleri işletme sorumlusu Burak Can Güngör; “Biz Demirciler Çarşısı'nda Çarşıbaşı’nda güncel havalandırma sistemleri üzerine çalışıyoruz. Mangal, şiş ve ızgara çeşitleri üzerine satışlar gerçekleştiriyoruz. Mangal malzemeleri konusunda hem kendi üretimimiz var hem de sanayiden ve şehir dışından gelen ürünlerimiz mevcut. Ancak çoğunluğu sanayide üretiliyor. Ürünlerimiz genellikle saç, demir, profil ve krom malzemelerinden yapılıyor. Biz çoğunlukla krom kullanıyoruz. Önümüzdeki süreçte Kurban Bayramı var, bu dönemde talep yoğunluğumuz arttı ama insanlar her yerde olduğu gibi fiyatlardan ve enflasyondan dolayı şikayetçi. Fakat uygun fiyata satmaya çalışıyoruz. Her bütçeye göre ürün satışı gerçekleştiriyoruz. Bu yıl mangal fiyatları 150 TL’den başlayıp 2-3 bin TL’ye kadar çıkıyor. Şişler ise 5 TL’den başlayıp 20 TL’ye kadar çıkıyor. Tabi kromdan yapılanlar daha kaliteli. Sağlık açısından vatandaşlara özellikle şişlerde krom kullanmalarını tavsiye ederim. Paslanma veya kararma yapmaz ve yiyeceklere zararlı maddeler bulaştırmaz. Mangallarda ise sağlamlık açısından demir mangalları öneriyoruz” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 09. (1)

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN