Genellikle başın arka tarafından omuz hizasına kadar olan bölgede, vakumlama yöntemiyle bardaklar aracılığıyla gerçekleştirilen Hacamat uygulaması, tarihi Asurlular'a kadar uzanıyor ve bu tedavi yöntemi zamanla gelişerek günümüzde de Kahramanmaraşlılar tarafından uygulanmaya devam ediyor. İlk başlarda hayvan boynuzları veya bambu kullanılarak yapılan bu uygulama, günümüzde özel olarak tasarlanmış kupa bardaklarla gerçekleştiriliyor. Geleneksel olarak usta-çırak ilişkisi içinde öğretilen hacamat, Kahramanmaraş başta olmak üzere pek çok bölgede hala alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.

Hacamat

HACAMAT AY’IN YERÇEKİMİNE GÖRE UYGULANIYOR

Hacamat uygulaması, Ay'ın yerçekimi etkisi altında yapıldığı zamanlarda daha etkili olduğuna inanılan bir geleneksel tedavi yöntemi olarak biliniyor. Ay takvimine göre genellikle 17, 19, 21 ve 23'üncü günlerde yapılması öneriliyor, çünkü bu günlerde kan dolaşımının ve vücuttaki enerji akışının daha yüksek olduğuna inanılıyor. Hacamat uygulamasının güvenliği ve etkinliği için bazı teknik bilgiler ve hijyen koşulları titizlikle uygulanması gerekiyor. Öncelikle, kullanılan kupa bardaklarının steril olması ve tek kullanımlık olması sağlanmalı, enfeksiyon riskini azaltmak için önem arz ediyor. Ayrıca uygulama alanının ve kullanılan ekipmanların hijyenik koşullara uygun olması gerekiyor. Hacamatı gerçekleştirecek kişinin deneyimli ve lisanslı bir sağlık profesyoneli olması da büyük önem taşıyor.

Hacamat2

HACAMATIN SAĞLIĞA BİRÇOK FAYDASI BULUNUYOR

Hacamat ile kılcal damarlardaki kirli kan atılarak yerine temiz kanın gelmesi sağlanıyor. Bu yöntem, vücudu yenilemek, detoks yapmak ve sağlığı güçlendirmek için birçok fayda sunuyor.

Hacamat444

Hacamatın en bilinen faydaları arasında vücudun yenilenmesi ve düzenlenmesi bulunuyor. Bu uygulama, özellikle organ fonksiyonlarını güçlendirmeye yardımcı olurken, ödemin çözülmesine ve cildin yenilenip sıkılaşmasına da katkı sağlıyor. Ayrıca, hastalık sebeplerini uzaklaştırmak ve damar tıkanıklıklarını açmak gibi sağlık sorunlarını hafifletme potansiyeline sahip olan bu uygulama aynı zamanda vücudun arınmasını desteklerken, rahatlama ve hafifleme hissi sağlıyor. Yorgunluğun giderilmesine ve uykunun düzenlenmesine yardımcı olduğu da biliniyor.

Muhabir: Sibel Gürle