Başkan Güngör, “Tam Bana Göre Festival” Etkinliğine Katıldı Başkan Güngör, “Tam Bana Göre Festival” Etkinliğine Katıldı

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Mahmut Beyaz’ın sunumuyla her cuma canlı olarak yayınlanan “Manşet’le Açık Oturum” programının bu haftaki konuğu oldu. Radyo Fresh 99,1 frekansından da yayınlanan programda 12 Eylül tarihinde start alacak olan 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başta olmak üzere kent eğitimiyle ilgili birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Kahraman, yeni döneme hazır olduklarını ifade etti. Bu dönem Kahramanmaraş’ta toplamda 393 bin 424 öğrencinin eğitim alacağını söyleyen Kahraman, “Biz öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle topyekûn birlik ve beraberlik içerisinde yeni eğitim-öğretim dönemine başlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

IMG_5928

ARAZİ PROBLEMİNİ HALLETTİKTEN SONRAKİ KISMINDA BİZ ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE BU SPOR LİSEMİZİ YAPACAĞIZ

Geçtiğimiz yıllarda Güzel Sanatlar Lisesi binasına taşınması nedeniyle spor alanı kısıtlı olan Spor Lisesi’nin akıbetine ilişkin konuşan Kahraman, “Önemsediğimiz, özellikle radarımıza aldığımız konulardan birisi de Kahramanmaraş Spor lisemiz. Şu anda Güzel Sanatlar Lisesi bünyesinde eğitim-öğretimlerine devam ediyorlar. Kahramanmaraş gibi büyük bir şehre yakışmayan bir görüntüye müdahale etmek suretiyle bir takım çalışmalar başladık. Bu kapsamda da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün otogarın arkasında tesisleri var. Hem onların o tesisleri en ekonomik şekilde kullanılsın hem de bizim ihtiyacımızı görsün anlamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle bir çalışmanın içerisine girdik ve o arazi içerisinde bir okul arsası üretmenin gayretine girdik. Bu kapsamda da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzden talepte bulunduk. Onlar da sıcak baktılar, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın onayını bekliyoruz. Onay geldiği takdirde hemen biz oraya pansiyonuyla beraber okul yapacağız. Arsa arazi problemini hallettikten sonraki kısmında biz çok hızlı bir şekilde bu Spor Lisemizi yapacağız. Hem Spor Lisesi müdürümüzle hem Gençlik Spor İl Müdürümüzle hem de Valiliğimiz koordinesinde hızlı bir şekilde devreye almış olacağız. Spor boyutuyla özellikle güreş boyutuyla ülkemizin önde gelen bir ilinde hakikaten bu amaca hizmet edecek bir kompleksi devreye almış olacağız. Bu bizim için eksiklik, farkındayız ve radarımıza aldığımız bir konu olduğunu özellikle belirtmek istiyorum” diye konuştu. 

IMG_5926

BU YIL 16 TANE OKULUMUZ HİZMETE GİRECEK

Kahramanmaraş’ın 8 yıl öncesine kadar çok ciddi öğretmen açığı ve okul ihtiyacı olan bir il olduğunu ifade eden Kahraman, “Kahramanmaraş özellikle Türkiye ortalamasına bakıldığında dezavantajlı pozisyonda olan bir ildi ama son yıllarda hem üzerine yoğunlaşmalar hem de takipler neticesinde; öğretmen açığı ve okul ihtiyacı azaldı. Bununla ilgili şu bilgiyi vermek istiyorum: Şu anda ilimiz genelinde 87 tane yatırım programımız devam ediyor. Bunlardan birçoğu da tamamlanmak üzere. Bir kısmı ihale aşamasında bir kısmı inşaat aşamasında ama büyük bir kısmı da tamamlanmak üzere. Bu yıl ‘Yık-Yap’ kapsamında yani yıkıyoruz yerine yapmak suretiyle 16 tane okulu biz 2021-2022 yılı itibariyle tamamladık bu okullarımız bu yıl hizmete girecekler. Yine temel eğitimde 10 bin okul projemiz var. Bu kapsamda da 135 tane okulumuza iyileştirme yapma imkânımız oldu” şeklinde konuştu.   

KAHRAMANMARAŞ’A 2 ADET MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ YAPILACAK

Yusuf Kahraman, yayında Kuyumcukent’in yanında bulunan araziye 2 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve bir atölye ve bir de okul öncesi binası yapılacağını açıkladı. Kahraman, “Kuyumcukent’in yanında 21 dönümlük Dulkadiroğlu Belediyemizin oluşturduğu okul arsamız var, oraya bir okul yapacağız. Yine Kahramanmaraş Kâğıt Fabrikamız bir meslek lisesi yapmakla ilgili bize müracaat etmişlerdi aynı araziye bir de Kâğıt Fabrikasının bağışta bulunduğu bir okulumuzu da oraya yapmış olacağız. Ve bu ikisinin olduğu ortama güzel de bir atölye yapacağız. Her iki okulumuzda burada bu atölyeleri kullansınlar, özellikle kuyumcularımızın ve Kâğıt Fabrikasındaki ihtiyaç duyulan ara elaman, kalifiye elaman, çırak boyutuyla bitirdiklerinde doğrudan iş alanına atılabilecekleri, hayata biran önce başlayabilecekleri bir mekanizmayı da biz kurmuş olacağız. Yine buradaki hem vatandaşlarımızın hem oradaki esnafımızın hem de öğretmenlerimizin çocuklarının da eğitim-öğretim görebileceği bir okul öncesini de aynı araziye yapmış olacağız. Yani sonuçta 21 dönümlük araziye hem 2 tane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hem bu iki okulun kullanacağı bir atölye hem de okul öncesini yapmış olacağız ki hakikaten güzel bir proje olacak” dedi.

800 TANE PERSONELİMİZ İLİMİZE TAHSİS EDİLDİ

Kahraman son olarak şunları söyledi: “Toplum Yararına Programı kapsamında geçin yıl ilimize 377 tane personel tahsis edilmişti. Bu yıl bu sayı 2 katından fazla bir şekilde 800 tane personelimiz ilimize tahsis edildi. Bu personelimiz 5 Eylül itibariyle okullarda hazırlar. İŞKUR’a müracaat ediyorlar, İŞKUR üzerinden belirli şartlar var onlar sağlandıktan sonra noter üzerinden kuralar çekilmek suretiyle ilçelerimizde göreve başlayacak.”

Haber: Abdulsamet İspir