A N D I Z2Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan Andız pekmezi, Kahramanmaraş’ta öne çıkan ve tescillenen ürünleri arasında yer alıyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanımına oldukça uygun bir şifa olarak tercih ediliyor. Herhangi bir aktaradan Andız pekmezi kolayca temin edilebiliyor.  Geleneksel olarak andız ağacının bulunduğu bölgedeki çiftçiler, topladıkları kozalaklardan ve meyvelerden, hiçbir katkı maddesi eklemeden pekmez yapıyor ve bu şekilde geçim sağlıyorlar.

ASTIM VE BRONŞİT HASTALIĞINA İYİ GELİYOR

Andız pekmezi bir çok uzman tarafından tavsiye edilen doğal şifa kaynağı olan ürünler arasında yer alıyor. Doğal yöntemlerle üretildiğinde ve önerilen miktarlarda tüketildiğinde, bu pekmezin solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği, astım, bronşit ve soğuk algınlığına karşı etkili olduğu biliniyor. Ayrıca kuru öksürüğü hafifleterek balgamın sökülmesini kolaylaştırmasının yanı sıra nefes darlığına iyi geliyor.  Saç dökülmesini önleyerek azalan yerlerdeki saçların daha gür çıkmasını sağlayan andız pekmezi, aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde de ödem ve şişlik sorunlarını ortadan kaldırıyor. Vücudu yağ asitlerinden ve toksinlerden arındırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Ağızda aft adıyla bilinen yaraların iyileşmesine yardımcı olurken, ciltte oluşan sedef ve egzama gibi yaraları da tedavi ediyor. Kronikleşmiş çıban sorunlarına da çözüm sunan bu pekmez, böbrek taşlarının düşürülmesini sağlar ve yeni böbrek taşlarının oluşumunu engelliyor. Romatizma ağrılarını azaltarak bacakların rahatlamasını sağlar ve alerji sonucu beliren cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor.

HEM KAN YAPIYOR HEM DE KANI TEMİZLİYOR

Andız pekmezi, kan yapıcı özelliğinin yanı sıra kanı temizleyici görev görerek kalp damar sağlığının korunmasına katkıda bulunuyor. İdrar yolu enfeksiyonlarının daha çabuk iyileşmesini sağlar ve idrar yolu kanalını temizler. Sindirim sistemine de katkısı olan Andız pekmezi, sindirimi kolaylaştırarak ve bağırsak paraziti oluşumunu engelleyerek bağırsak hastalıkları riskini azaltıyor. Andız pekmezinin bu faydalarını görebilmek için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Güne başlarken her sabah bir yemek kaşığı tüketilebilirken, yatmadan öncede bir bardak suya karıştırılarak içilebiliyor. Acı tadı nedeniyle tahin veya bal ile karıştırılarak da tüketilebiliyor. Pekmezin zararları genellikle pişirme sırasında yapılan hatalardan kaynaklanıyor. Bu sebeple doğal ve ev yapımı olan pekmezler tercih edilmelidir.

Muhabir: MELİKE ALGAN