Kahramanmaraş’ta sıfır araç lastiklerinde yaşanan fiyat artışı nedeniyle sürücüler bir taraftan olumsuz etkilenirken bir taraftanda hangi çeşit lastik alacağını düşünüyor. Aracın yola tutunmasını sağlayarak güvenlik, konfor ve performansı doğrudan etkileyen temel unsurlardan olan lastikler, farklı hava ve yol koşullarında maksimum güvenlik sağlamak üzere tasarlanırken düzgün hava basıncı, aşınma durumu ile uygun ebat ve tip seçimi, aracın yol tutuşunu, frenleme mesafesini ve yakıt verimliliğini önemli ölçüde etkiliyor. Konu hakkında tavsiyelerde bulunan Şentürk Otomotiv Lastikvs Satış Sorumlusu İsmail Çuhadar,  Kahramanmaraş’ta mevsime göre lastik tercihi yapılması gerektiğini söyledi.

I M G 0043-1

BUGÜN YARINDAN UCUZDUR

Lastiklere her ay belirli bir oranda zam geldiğini ve ilerleyen süreçte de fiyatlarda düşüş olmayacağını belirten Kahramanmaraş Şentürk Otomotiv Lastikvs Satış Sorumlusu İsmail Çuhadar, şu ifadeleri kullandı; “Kayseri yolu üzerinde AKEDAŞ karşısındaki iş yerimizde her çeşit araç lastiği satışımız mevcuttur. Son 1 yıldır her ay yüzdelik bir oranla ürünlere zam geliyor. Ürünler dolar ve euro bazlı olduğundan dolayı, döviz kurları yükseldikçe ürünlerin fiyatlarında da bir yükselme yaşanıyor. Bizim tavsiyemiz bugün yarından ucuzdur. bu ay aldığımız ürünleri diğer ay aynı fiyata alamıyoruz. İlerleyen süreçte de fiyatların geriye gitmeyeceği görüşündeyim. Biz, Şentürk Otomotiv olarak müşterimize her konuda destek sağlıyoruz. Elimizden geldiğince taksit seçenekleri sunuyoruz. Depremden sonra vatandaşa hem bir faydamız olsun hem de Şentürk Otomotiv olarak bizi tekrardan tanımış olsunlar.

I M G 0044

LASTİK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sürücüler lastik tarihlerine, yük endekslerine, ebatlarına dikkat etmeliler. Araçlarına uyugun ebatta lastik tercih etmemiler. Bazen karşılaşıyoruz, fabrika çıkışı yerine daha ince lastikler tercih ediliyor. Aracım daha güzel görünsün diye yapılan bu değişiklikler yanlış. Arabanın yakıt ve yorulması yönünden olumsuzluk yaşatıyor. Ayrıca sürüş konforunuda etkiliyor.

I M G 0045

İKİNCİ EL LASTİKTE NELERE DİKKAT ETMEK LAZIM?

Sıfır lastiklerin her ay pahalanmasından dolayı müşteriler ikinci el lastiklere yönelebiliyor. Bu gibi lastikleri alırken çok dikkat edilmeli. Diş aralarında çatlamalar var mı? Son kullanım tarihi nedir? Çok kilometre yol gitmiş mi? Bu gibi detaylar ikinci el lastik alımında önem arz ediyor. Sıfır lastiğin ömrü kilometreye göre ölçülür. Alt segment bir lastiğin 40 bin ile 50 bin kilometre ömrü olur. Üst segment ve orta segment lastiğin ise 55 bin ile 80 bin kilometre aralığında ömrü olur.

KAHRAMANMARAŞ’TA HANGİ TÜR LASTİK KULLANILMALI?

Kahramanmaraş’ta vatandaşların yüzde 45’lik oranı dört mevsim lastikleri tercih ediliyor. Doğru olanı mevsimine göre yaz lastiği ve kış lastiği kullanmaktır. Dört mevsimlik lastikler kış aylarında  karda etki göstermez sadece su üzerinden geçerken suyu dışarı atmaya yarar. Bizim tavsiyemiz yazlık lastik kullanmalılar, ekonomik durumları iyise ekstra olarak kış lastiği alabilirler.”

Editör: Çağatay Gedik