Birbirinden lezzetli yiyecekleri mutfağında barındıran Kahramanmaraş, Osmanlı Mutfağına yön veren zengin gastronomisiyle ön plana çıkıyor. Bu bağlamda birçok Youtuber da bu eşsiz yöresel lezzetleri tatmak, tanıtmak ve kent turizmine katkı sağlamak amacıyla şehre gelerek ‘Vlog (Video blog) çekimi yapıyor. Son olarak ise şehre gelen 1,58 milyon aboneli Hatay Sandık İçi kanalının sahibi Eser Bilen, Kahramanmaraş’a gelen yerli ve yabancı turistlerin 1 gün gibi kısıtlı zamanda hangi lezzetleri, hangi mekânda tatması gerektiğiyle ilgili bir video çekti. ‘Kahramanmaraş’ta bir günde ne yenir!’ başlığıyla 14 Aralık 2021 tarihinde kanala yüklenen video, izleyicilerin büyük ilgisini çekerken izleti Youtube’da şu ana kadar 1 milyon 586 binin üzerinde izlenme, 3 bin 900’ü aşkın da yorum aldı.

hatay sandık içi

İŞTE GEDİLEN MEKÂN VE YENEN YEMEKLER!

37,59 saniye süren lezzet tanıtım vidosunda Eser Bilen ilk olarak Ciğerci Hacıbaba’ya gederek ciğer yedi. Daha sonra Maraş Paça’nın paça çorbasını, sokak satıcısının salebini içen Bilen, ardından Yanyanacı Ferit’te eli böğründe, Taşcıoğlu Tatlı’da kıvrım tatlı, Koç Kebap’ta kuşbaşı kebap ve akciğer kavurması, Yaşar Pastanesi’nde külahta dondurma, Fahri Usta’da Tarhana Çorbası, Sarayaltı Börekçisi’nde börek, Küçük Ev Et Lokantası’nda tereyağında kızartılmış mumbar, Saray Kasabı’nda pirzola yedi.

Eser Bilen; Hışırhan Kafe’de kumda pişirilen kahve içtikten sonra sırasıyla Alfi Çörek’te çörek, Şitar Tarhana’da kurutulmuş tarhana, Yaşar Ice’ta firik dondurma, Cumhuriyet Lokantası’nda ekşili çorba, Akdo Maraş Dondurma Evi’nde 1 dilim havuç baklava arası dondurma, Turaç Ocakbaşı’nda fırında sucuk, Hacı Milcan Et Lokantası’nda lahmacun, Saraçhane Fırın’nda şekerli fıstıklı pide tanesi, Menekşe Paça’da beşi bir yerde paça çorbası, Zabun Konağı’nda Fıstıklı Suffle yedi.2-13

VİDEOYA GELEN YORUMLAR!

Videonun altına kullanıcılardan gelen yorumlar ise şu şekilde:

Fatma Gül; “Hatay Sandık İçi, Öncelikle hoş geldin sefalar getirdin Maraş’ımıza. Bir şeyi itiraf etmek lazım bu zamana kadar sizin gibi Maraş’ı bu kadar hakkını vererek gezeni ilk defa gördüm. Bir daha gelin, her zaman bekleriz. Hoşça kalın.”

Murat Özavşar; “43 yaşında bir Kahramanmaraşlıyım hayatımda izlediğim en muhteşem Kahramanmaraş lezzet tanıtım videosu olmuş o kadar hızlı pratik seri şekilde hazırlamışsınız videoyu harika olmuş Master Chef’e rakip olacak bence muhteşem bir yayın olmuş milyonlarca izlenme dileğiyle emeklerine sağlık kardeşim sağ olasın müthiş iş başarmışsın”

Furkan Akman; “Adanalıyım Kahramanmaraş’ın yemek kültürü Adana’yla yarışır. Türkiye’de Maraş’ın yemek kültürü fazla bilinmiyor Maraş Türkiye’de yemek kültüründe ilk 5 ilden biridir...”

Sercan G; “Bir Kahramanmaraşlı olarak gurur duydum tanıtılan lezzetler Kahramanmaraş mutfağının 10’da 1’i falandır, memleketimde kimsenin bilmediği o kadar çok lezzetler var ki saymakla bitmez zaten güzel ülkemizin her yeri birbirinden kıymetli Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın. Tanıtım için de teşekkür ederim ellerinize yüreğinize sağlık.”

3-12

Haber: Abdulsamet İspir