Maraşımız geçen hafta bir dizi kültürel etkinliği sahne oldu. farklı mekanlarda yapılan kültürel faaliyetler ilgililerince takip edildi ve beklenen murat ta hasıl oldu.

Deprem sonrası her türlü toplantının hayati önem kazandığı vakitlerdeyiz. Birbirimizi görerek mutlu olduğumuz anlar da yanımızda yöremizde boş olan yerlerde görmeye alışık olduğumuz dostlarımızın bulunmayışı bizi üzüp derin kederlere boğdu. Onlar artık rahmeti rahmana kavuştular.

Derli toplu programların yapıldığı zamanlara tanık oldum. Günler öncesinde başlayan duyurularla kimi nerede dinleyeceğimizi öğrenip ona göre katılımlar sağladık. Artık yaşımız kemale erdi her söz bize ağır geliyor seçiyor ruhen hazırlığımızı yaparak panel ve konferanslara gidiyoruz.

Toplantı öncesi ve sonrası salonda göz göze geldiğimiz eski ahbablarımızı görmek ayrı bir mutluluk. Yıllar önce yola birlikte çıktığımız arkadaşlarla bu gün çok da bir araya gelemiyoruz bunun en büyük sebebi iktidar imkanlarının sonradan görenlerle dağıtılması hak hukuk adab ve teamüllere pek dikkat edilmeyişi. İnsan yola çıkarken yanında olan la yol da bulduğu insanları aynı görürse akıbet böyle olur elbet.

Temsil zaafiyeti kadar verim düşüklüğü de var.

Kendime düşeni yaparak rahmetli RECEP ŞÜKRÜ GÜNGÖR ü bir proğramda anlattım. Panel olarak yapılan bu çalışmada bütün kitaplarım depremde telef olduğundan rahmetlinin kitaplarının teminini daire başkanı Duran Doğan dan istedim ama GÜNGÖR ün bir tek kitabı bile bana ulaştırılmadı , kendi yağımızda kavrulduk ey AZİZAN.

Genel değerlendirmeyi bir kaç yazıda yapacağım ama öncelikle verilen edebiyat ödüllerine eleştirim var şöyleki bu yıl depremden çıkan Maraş ve edebiyatçıları öncelikle ödüle layık görülmeli başka yerlerden ödül vermek için yazar aranmamalıydı! Dahası ödüle layık görülenler gelip de ödüllerini bile almadılar yazık ki ne yazık!

Bu yıl kendilerine ödül verilmesi gerekenleri yazıyorum.

1- Yaşam boyu başarı ödülü : MUSTAFA OKUMUŞ

2-Şiir ödülü : YASİN MORTAŞ

3- Öykü ödülü : HASAN EJDERHA

4- Roman ödülü : ALİ AVGIN

5- Dergi ödülü :  ALKIŞ DERGİSİ

6- Çocuk edebiyatı ödülü : SEMA MARAŞLI

7- Fikir aksiyon ödülü :  İSMAİL GÖKTÜRK

8- Dergi editör ödülü :  DURAN BOZ

9- Araştırma inceleme ödülü : RAMAZAN AVCI

10-Anı hatıra ödülü : AHMET HURŞİTOĞLU

  11- Jüri özel ödülü : OSMAN NALBANT

12- Eser oluşturma ödülü : SERDAR YAKAR

13- E- dergi ödülü : TAYYİB ATMACA

14- Metafizik edebiyat ödülü : ALİ YURTGEZEN

15-Fotoğraf ödülü : MEHMET KIRMIZIKAYA

Verilmesi gereken ödüller rahmetli BAHAETTİN KARAKOÇ a verilen AT ın akibeti gibi de olmamalı .