Son dönemlerde bazı sebepler sebebiyle ruhsal sıkıntılar yaşıyor. Bundan dolayı da soluğu psikologlarda ve psikoterapistlerde alıyor. Peki insan kendi kendini terapi edebilir mi? Gelin bu soruyu yanıtlayalım.

İnsanın kendi kendini terapi etmesi için birçok yöntem vardır. Tabi bunun için şartların uygun olması gerekecektir. Örneğin kulaklığınızı takıp yeşillik bir alanda yürüyüş yapmak kısa sürelide olsa kendinizi iyi hissettirebilir. Yürüyüş yaptığınız esnada gördüğünüz kedinin ve köpeğin kafasını okşamak yine iyi bir terapi olabilir. Peki ya başka ne? Güzel bir film izlemek, bir diziye sarmak, farklı spor branşlarını takip etmek yine iyi bir terapi yöntemi olacaktır. Yakın arkadaşlarla tatile gitmek, kamping yapmak ve daha birçok şeyi sayabilirim.

Peki bunların dışında ne yapmalı? Yeni insanlarla tanışmak iyi bir yöntem olacaktır. İnsan insanın ilacıdır. Yeni insanlarla tanışıp, yeni hayatlar tanımak iyi gelecektir. Ve... Hepsinden önce insan iyileşmeyi istemelidir. Çünkü iyileşme isteği olmazsa bu saydıklarımın hepsi geçersiz kalacaktır.