Onikişubat Belediyesi’nin mecliste onayladığı yapı oturum alanına ilişkin kararı değerlendiren Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı İnşaat Yüksek Mühendisi  Uygar Gündeşli, “Alınan kararla hem yatay mimari teşvik edildi hem de deprem öncesine göre azaltılan kat adeti sonrası maliklerin mağduriyeti giderilmiş oldu” dedi.

Kahramanmaraş’ta belediye meclisleri önemli kararlar almaya devam ediyor. Bu kapsamda Mayıs ayı Meclis Toplantısı’nı gerçekleştiren Onikişubat Belediyesi Meclis üyeleri, imar planı değişikliği hususundaki teklifi kabul etti. 6 Şubat depremleri sonrası orta ve üzeri hasar alarak yerinde dönüşüme gidecek olan parsellerin TAKS (Taban Alanı Katsayısı) 0,40’tan 0,60’ a çıkarılarak yapı oturum alanında yüzde 50 artışa gidilmesi teklifi gündeme gelerek onaylandı.

TAKS ARTIŞI İLE BİR NEBZE SORUN ÇÖZÜLMÜŞ OLDU

Onikişubat Belediyesi’nin almış olduğu bu kararı desteklediklerini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı İnşaat Yüksek Mühendisi Uygar Gündeşli; “Onikişubat Belediye Meclisi’nin bu ayki toplantısında İlçe sınırlarında yer alan ve depremlerden etkilenerek yerinde dönüşüm kararı alınan yapıların hak kaybını önlemek ve yapı maliklerinin mağduriyetini gidermeye yönelik imar planı değişikliği yapıldı. Deprem öncesi kat adeti serbest olan ya da 10-12 kat olan parseller deprem sonrası İmar Planı değişikliği ile açığa çıkan bodrum kat ve zemin kat dahil maksimum 8 kat olarak sınırlandırılmıştı. Yerinde dönüşüme gitmek isteyen ve plan değişikliği ile kat adeti düşürülen parsel malikleri 8 kat hatta bazı bölgelerde 4 kat sınırlaması ile hak kaybına uğruyorlardı. TAKS artışı ile bir nebze sorun çözülmüş oldu. Ayrıca 10 bin m2 ve üzeri parsellerde yüzde 10 oranında inşaat alanı artış hakkının blok bazında korunacağı ile İmar Planına göre Kitle Nizamlı parsellerin kat düşürülmesi sonucu oluşan yoğunluk kaybı da oluşmayacak.

KÜÇÜK PARSELLER 0,60 TAKS’TAN FAYDALANAMAYACAK

 Belli bir alanın altında kalan küçük parseller İmar Planında yer alan komşu parsellerden minimum 3 metre ve yoldan minimum 5 metre çekme koşulu sonrası bina oturumu için TAKS 0,60’ı sağlayan yeterli alan kalmamaktadır. Bu tip parsellerin komşu parselleri ile TEVHİT(birleştirme) işlemi yaparak sağlanan bu hakkı kullanabilecek ve mağduriyet giderilebilecektir.

4 MEVSİM KULLANILABİLİR VE GÜVENLİ SOSYAL ALANLAR ELDE EDİLEBİLİR

Bir diğer konu hiç yapılaşmamış boş parseller ile az hasarlı ya da hasarsız olup kentsel dönüşüme ihtiyacı olan bina parselleri. Keşke Onikişubat Belediye Meclisi TAKS artırımı işlemine tüm parselleri dahil etseydi. 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri öncesi İmar Planına göre 10-12 kat hakkı bulunan boş parseller ile hasar almamış bina parselleri şu anki geçerli İmar Planına göre kat hakkı düşürüldüğü için yeni yapılaşmaya ya da kentsel dönüşüme gittiklerinde mağdur olacaklardır. Küçük bir plan notu düzenlemesi ile bu mağduriyet de giderilebilir. TAKS 0,60’ a çıkınca yeterli açık otopark alanı, sosyal ve yeşil alan kalmayabilir. Çözümü ise bodrum katların iyi planlanması ve imar planlarında mahallelerde yeşil alan olarak ayrılan yerlerde park ve bahçelerin yapılması, buralarda plan değişikliğine gidilmeden korunmasıdır. Bodrum katlara kapalı otopark ve çocuk oyun alanı ile spor fitness odaları yapılarak bu tür sosyal alanlar oluşturabilir. Böylelikle 4 mevsim kullanılabilir ve güvenli sosyal alanlar elde edilmiş olur. Diğer ilçe belediyelerinden de Onikişubat Belediye'sinin yapmış olduğu bu çalışmayı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN