6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, özellikle kent merkezi konumunda bulunan çarşı bölgesinde hemen hemen her yapı yıkılmıştı. Bu kapsamda Onikişubat ilçesi Hayrullah Mahallesi’nde bulunan Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası binası, çevresindeki çoğu yapı yıkılırken sağlam kalan tek bina olarak öne çıkıyor. Kentin değişimi ve dönüşümü açısından hazırlanan yeni kent planına göre, İMO binasının rezerv alanı içerisinde yer alması sebebiyle yıkılacak olması sık sık gündeme gelirken, İnşaat Mühendisleri Odası çevrede sağlam kalan tek binanın yıkılmaması için seslerini duyurmaya çalışıyor. Bu kapsamda İMO Adana Şubesi de binanın yıkılmaması için destek vermek amacıyla Kahramanmaraş Şube binasının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İMO Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hıdır Çak yaptığı açıklamada; sağlam yapılmış bir yapının yıkılmayarak depremin simgesi haline gelmesini istediklerini belirtti. Hiç zarar görmeden ayakta kalan binanın yıkılmasından ziyade, çevrede sağlam kalan tek bina olması hasebiyle depremin simgesi niteliğinde görülmesini isteyen İnşaat Mühendisleri Odası, binanın yıkılmaması için ellerinden gelen çabayı vereceklerini ifade etti.

I M G 9424

KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİNİN SİMGESİ İMO BİNASI YIKILAMAZ!

Başkan Çak sözlerine şöyle devam etti; “6 Şubat 2023 tarihinde hepimizi derinden etkileyen Kahramanmaraş Depremlerini yaşadık. 11 İlimizde resmi rakamlara göre yıkılan 38 bin 901 binanın enkazında, 53 bin 537 insanımız can verdi.  Sağ kalanlar; büyük acılar ve olanaksızlıklar altında enkazlardan canhıraş bir şekilde can kurtarmaya çalıştılar. Deprem günü ve depremden hemen sonra yapılması gereken kurtarma faaliyetleri zafiyetlerle, beceriksizliklerle, plansızlıklarla, eksikliklerle doluydu. Tüm bu zafiyetler can kaybını daha da arttırdı. Yaşanan tüm acıları yüreğimizde taşıyor, depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha baş sağlığı diliyoruz.

DEPREMDEN EN FAZLA ETKİLENEN VE EN FAZLA KAYIP VEREN İLLERİMİZDEN BİRİ DE KAHRAMANMARAŞ’TI

İnşaat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Temsilcilik Binası, bu büyük yıkımın ortasında, “sağlam bina yapabiliriz” umudunu simgeleyerek ayakta kaldı. Tek bir çatlak bile oluşmadı. Yıkıntıların ortasında hasar almadan ayakta duran binamızın fotoğrafı, ulusal ve uluslararası basında yer alarak, binamız bir simgeye dönüştü. Bilim ve tekniğe riayet edilirse aslında binaların depreme dayanıklı inşa edilebileceğini herkes, gördü ve anladı. Binanın yapım süreciyle ilgili yurt içi, yurt dışı basın organları büyük ilgi göstererek, sayısız röportajlar gerçekleştirdi.

NİTEKİM 6 ŞUBAT DEPREMLERİNDE YAŞANANLAR DA RANTI ÖN PLANA KOYAN YÖNETİM ANLAYIŞININ SONUCUDUR

Yıllardır söylüyoruz ve söylemeye de devam edeceğiz; depreme dayanıklı binaların önemini, yaşanan her deprem, büyük acılarla hatırlatıyor; ancak sıra ders almaya gelince ne yazık ki bir süre sonra unutulmaya terkediliyor. Yıkıntılar arasında tek başına dimdik ayakta kalan binamız, bu unutmaya karşı, anıt niteliği taşıyan bir özelliğe sahiptir. Binanın tek bir hasar bile almadan ayakta kalması;  projesine uygun yapılması, her aşamasında denetlenmesi, sorumluların işlerini takip etmelerinin bir sonucudur. Eğer yapılar; yönetmeliklere, mühendislik bilim ve tekniğine riayet edilerek, zemin koşulları da gözetilerek ve elbette rant kaygısı ile değil, insan hayatı öncelikli olarak yapılırsa, deprem dirençli olacağının yaşayan bir kanıtıdır.  Bir kanıt ve simge niteliğindeki binamız şimdi yok edilmeye, unutturulmaya, toplum hafızasından silinmeye çalışılıyor.  Binamız; yok edilmek yerine,  deprem dirençli binalar yapılabilir gerçekliği unutulmasın diye ayakta kalmaya devam etmelidir. Unutulmaması gereken işte budur! Nitekim 6 Şubat depremlerinde yaşananlar da; bu unutmanın, ilgisizliğin, bilim ve tekniği göz ardı etmenin, arka arkaya çıkarılan imar aflarının, insan hayatını değil, rantı ön plana koyan yönetim anlayışının sonucudur.

BU NEDENLE DİYORUZ Kİ; UNUTULMAYA, UNUTTURMAYA KARŞI DİRENMELİYİZ

17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin milat olarak kabul edilmiş olmasına rağmen; aradan geçen 24 yıl sonra meydana gelen 6 Şubat depremlerinde, birçok ilimizde yüzbinlere binanın hasar görmesi, on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, yaralanması deprem gerçeğine ne denli hazırlıksız olduğumuzun acı bir göstergesi olmuştur.  Bu denli büyük kayıpların olması önlenebilir miydi? Çok rahatlıkla evet diyebiliriz. Şubat 2023 Depremlerinin tarihimizin en büyük depremlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu kadar büyük ve yaygın depremler karşısında kayıpları sıfıra indirmek belki mümkün olmayabilirdi, fakat ortaya çıkan yıkımın ve kayıpların böylesi dehşet verici seviyelerde olmasının önüne geçmek pekâlâ mümkündü. İMO Temsilcilik binamız işte bu gerçeğin simgeleşmiş bir kanıtıdır. Bu nedenle diyoruz ki; unutulmaya, unutturmaya karşı direnmeliyiz.

REZERV ALAN PLANLARINDA İMO BİNASI YOK

İMO binası bugün, rezerv alan ve yeni imar planı uyarınca başlatılan çok sayıda inşaatın arasında kalmış durumda. Hafif hasar bile almayan binamız, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Rezerv alan planlarında İMO Binası yok! Vaziyet Planında hizmet binamızın yer almaması, yıkılacağının bir işareti mi? Ama sessizlik devam ediyor; tapu üzerinde şerh bulunmadığı gibi bize herhangi bir bildirim de yapılmadı.  Anlaşılan o ki; korunması ve örnek gösterilmesi gerekirken, bir hafıza bilinçli olarak yok edilmek isteniyor.  Rezerv alan ilanı, pek çok vatandaşımızın mülkiyet hakkına gasp olarak işletilmektedir. Tasarıma uygunluk gerekçesiyle vatandaşlarımız bir günde gelen tebligatlarla evlerinden olmaktadır. Bu tasarım uygunluğundan ziyade, masa başında verilen “ben yaptım, yaparım” anlayışıyla verilen kararlarla,  mülkiyet ve barınma hakkının tek kelimeyle insan haklarının ihlal edilmesidir.

HASARSIZ BİNANIN YIKILMASI, AYNI ZAMANDA KAMU KAYNAKLARININ HEBA EDİLMESİDİR

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, geçen hafta yaptığı açıklamada, 6 Şubat 2023 depremleri sonrası kent merkezinin yeniden tasarlandığını, bu kapsamda belirlenen rezerv alanlar içerisinde kalan binaların, sağlam dahi olsa yıkılacağını belirtti. Rezerv alana ilişkin özel tasarımlar yapıldığını söyleyerek, şu sözleri sarf etti: “arada birkaç bina da bu tasarımı etkilediği için kaldırılıyor. Yoksa o binalar hasarlı olduğu için değil, o tasarıma uymadığı için yıkılıyor". Sağlam binamız, örnek binamız; inandırıcı olmaktan çok uzak, tasarıma uymadığı gerekçesiyle yıkılmak isteniyor. Tam da buradan söylemek isteriz ki; eğer sorun tasarıma uymama sorunuysa, gelin birlikte binanın görsel tasarımını değiştirelim, hatta binamızın bir bölümünü “Deprem Anı Müzesi” olarak düzenleyelim. Ayrıca kentsel tasarımın, binamız yerinde korunarak tekrar düzenlenmesi, ekonomik açıdan da en doğru karar olacaktır. Nitekim Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından, 6 Şubat depremlerinin ekonomik bilançosunun 2 trilyon TL’nin üzerinde olduğu açıklanmıştır. Ülkemizde giderek artan ekonomik buhranı göz önüne aldığımızda, hasarsız binanın yıkılması, aynı zamanda kamu kaynaklarının heba edilmesidir.

BU BİR ÇAĞRIDIR!

İMO Binamızı yıkma düşüncesine sahip olanlar bu kararlarından hızla vazgeçsin. En ufak bir hasarı bile olmayan İMO Binamızı yıktırmayacağız.   Şimdi binamızı yıktırmamak için duyarlı herkesi binamıza sahip çıkmaya çağırıyoruz. Depremin değil, depreme dirençli olmayan binaların öldürdüğü unutulmasın diye; İMO Binamız ayakta kalmaya devam etmelidir.”

DİRENİŞİMİZ DEVAM EDECEKTİR

İMO binasının yıkılmaması için her türlü çabayı göstereceklerini ifade eden Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Dalkıran; “Bu binanın yıkılmaması noktasında direnişimiz önümüzdeki süreçte her halükarda devam edecek. Sağlam binamızın yıkılmaması için şahsım ve yönetimim adına gereken bütün çabayı göstereceğiz. Yaklaşık 2,5 ay önce Sayın Bakan Yardımcısının hem Mimarlar Odası’na hem de İnşaat Mühendisleri Odası’na bir ziyareti gerçekleşmişti. O ziyarette bu binanın revizyon projeyle korunacağı sözünü almıştık, ancak herhangi bir gelişme olmadığı için bu basın açıklamasını düzenledik. Direnişimiz devam edecektir, bu binayı yıktırmayacağız. Sembol niyetinde kalacak” dedi.

I M G 9417

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN