Gelişen teknoloji ile birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan mesleklerden biri haline gelen yüncülük mesleğinin son temsilcileri Kahramanmaraş’ın Tarihi Kapalı Çarşısı’nda parmakla gösterilecek şekilde mesleği yaşatmaya çalışıyorlar. Çarşı içerisinde yıllardır yün satan esnaflardan Cahit Kıraç, “Hazır yataklar ile yün arasında çok fark var” diyerek yünün diğer yataklardan sağlıklı olduğunu anlattı.

IMG_8665

AĞRIYI, ACIYI ÇEKER

Yünün sağlık açısından faydalı olduğunu söyleyen Kıraç, “İnsanlar artık fabrikasyon yeni yatakları tercih ediyor. Bu da birçok insanda boyun ağrısı, bel ağrısı gibi sıkıntılar çıkartıyor. Hazır yataklar ile yün arasında çok fark var. Yün kışları sıcak,  yazları da serin olur. Elyaf, sentetik değildir. Ağrıyı, acıyı çeker ve insanın sinir stresini alıp dinç kalkmanızı sağlar. Koyunlar, keçiler, hayvanlar dağlarda otlanırken sıcak olduğunda serin tutar, soğuk olduğunda veya yağmur yağdığında otomatik olarak sıcak tutup ısıtır. Havalara göre yün aksi bir reaksiyon gösterir. Eskiler boşuna kullanmamış, hem de çok eskilerden beri bilinen bir şeydir. Yapılan araştırmalarda da faydalı olduğu belirlendi.”

FİYATLAR DÜŞÜK ALAN YOK

Müşterilerini bekleyen Cahit Kıraç, “Yarım asırlık yüncüyüz. Uzun zamandır bu iş ile meşgulüm. Eski o görkemli günlerimiz geride kaldı. Yüncülük bitti yani, bizler mesleğin son esnaflarıyız. Mesleğin son kuşağı olarak 5-6 kişi kaldık. Yaşlandık ve işin içinde büyüdüğümüz için başka mesleğe geçemiyoruz. Satışlarımız hiç yok. Fiyatlar düşük, alan yok. Kirliler ve yıkanmışlar olarak ayırıyoruz. Kirliler 15 ile 20 lira arasında satıyoruz. Yıkanmışlar ise 35 ile 50 lira arasında satıyoruz. Yün çeşitlerimiz var tabi ki, farklılıklarına göre değişiyor fiyatlarımız. Yeni kuşak yün işini bilmiyor, dökemez, yapmaz. Yıkamasını bile bilmiyorlar maalesef. Bu da yeni neslin yünden uzaklaşmasına neden oluyor. Bu yüzden tercih ettikleri fabrikasyon olan hazır yatakları alıyorlar” dedi.

IMG_8662

Park halindeki minibüs yandı Park halindeki minibüs yandı

HER KOYUNUN YÜNÜNDEN YATAK OLMAZ

Her koyunun yününden yatak olmayacağının altını çizen Kıraç, “Bence bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Yün deyince sadece koyun akla geliyor. Koyunun 10 çeşit ırkı var. Her koyunun yünü alınmıyor, bunları vatandaşımız bilmiyor. Her koyunun yününden yatak olmaz. Bazı koyunların ırkı gereği yünü ince oluyor. Bizler onu almıyoruz mesela o yünü sanayiciler alıyor. Onlarda alıp iplik yaparlar. Yün yatakların içinde yünler çeşidine göre daha farklı ve canlıdır. Bu yüzden bizim sektörde kullandığımız yün farklıdır” ifadesini kullandı.

YENİ EVLENECEKLERE TAVSİYEM

Yeni yuva kuracaklara gelecekleri için seslenen Kıraç, “Yün faydalı olup yeni evleneceklere tavsiyem yünü tercih etsinler. Sağlıklarını, bedenlerini, ruh ve sinirlerini düşünüyorlarsa yün alsınlar. Yaşımız daha genç diyerek bunun farkında olmayabilirler. Fabrikasyon yatakların uzun vade de zararlı olduğunu, yün yatakların ise faydalı olduğunu göreceklerdir. Ağrıyı, sızıyı, siniri alıyor. Pamuk gibi uyanıyorsunuz” diyerek düşüncesini dile getirdi. 

Haber: Muhammet Çay